Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çekimi Türkiye’de Yapılan Yabancı Dizi-Filmlere Teşvik Ödemesi Getirildi!

Alınan yeni karar kapsamında, bundan böyle Türkiye'de çekilecek yabancı yapımlara harcadıkları tutarın %30'u kadar teşvik ödeme zorunluluğu getirildi.
Çekimi Türkiye’de Yapılan Yabancı Dizi-Filmlere Teşvik Ödemesi Getirildi!
Son Güncelleme: 
Yorum

5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanması kararlaştırılan “Yabancı Film Yapım Desteği” ile “Dizi Film Desteği”ne ilişkin başvurular kabul ediliyor.

Bu destek kapsamında alınan yeni bir karar, sektörde yankı uyandırdı. Bundan böyle çekimleri Türkiye’de yapılacak olan uzun metrajlı sinema filmi, belgesel ve dizi film türlerindeki yabancı yapımlara, katlandıkları maliyetin %30’una denk gelen miktarı teşvik olarak geri ödenecek.

Bakanlıktan yapılan duyuruya göre, söz konusu bu desteklere başvurmak isteyenler Sinema Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan “başvurular” bölümündeki formu  ve istenen belgeleri posta ya da elden Genel Müdürlüğe ulaştırması gerekecek.

Başvurular 2020 yılı boyunca yapılabilecek. Buna ilişkin değerlendirme toplantıları ise 2020’nin Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere toplamda 4 bölüm halinde yapılacak.

Başvurular 2020 Yılı Boyunca YapılabilecekSöz konusu bu teşvik sistemiyle birlikte Türkiye’nin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin tüm dünyadaki izleyici kitlesine ulaştırılarak etkili bir tanıtım yapılması hedefleniyor. Bununla birlikte Türkiye, sahip olduğu doğal güzelliklerle ünlü yapıtların tercih ettiği başta gelen çekim merkezlerinden biri olmayı amaçlıyor. Türkiye, kısa süre önce “Charlie’nin Melekleri”, “Inferno”, “Argo” ve “James Bond Skyfall” gibi dünyaca ünlü yapımlara çekimler için kapısını açmıştı.

Bakanlık, faaliyetleri doğrultusunda 150’yi aşkın ülkeye ihracatı gerçekleştirilen ve yayınladığı ülkelerde reyting rekorları yakalayan Türk dizilerinin de teşviklerini gerçekleştirecek.

Türk Dizileri Teşvik GerçekleştirilecekBöylelikle ilk kez Türkiye’nin ve sahip olduğu kültürün uluslararası anlamda tanıtılmasına katkı sağlayacak nitelikteki dizi ve filmlere destek sağlanmış olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Odası çalışmalarda birlikte hareket etti ve bunun sonucunda Türkiye ve dünya sinema sektörü arasında köprü görevini üstlenecek bir web portalı kuruldu.

Söz konusu bu portal, yabancı film yapımcılarına rehber olacak ve akıllarındaki her türlü soruya bu sayede cevap bulabilecekler. “Filming in Turkey” isimli bu portal, sahip olduğu zengin görsel içerik ile de yabancı yapımcıların dikkatini çekecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu