Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CBO: ABD GSYİH’si Ilımlı Toparlanırken İşsizlik Gelecek 10 Yıl İyileşemeyecek

Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tarafından yayımlanan yeni tahminde, ABD GSYİH’sinin 2021’de mütevazı bir geri dönüş yapacağı bildirildi. Detaylar aşağıda;
CBO: ABD GSYİH’si Ilımlı Toparlanırken İşsizlik Gelecek 10 Yıl İyileşemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün, Haziran ayı tarım dışı istihdamında beklenti üstü artış olduğunu ve işsizliğin yüzde 11,1’e gerilediğini açıklayan ABD için aynı gün CBO’dan yeni tahminler geldi.

Kongre Bütçe Ofisi (CBO) 10 yıllık tahmininde GSYİH için nispeten iyimser tahminlerde bulunurken işsizlik oranının gelecek 10 yıl boyunca iyileşmeyeceğini öngördü. CBO, 2020-2030 yılları arasında yıllık reel GSYİH’nin Ocak ayında tahmin ettiğinden ortalama yüzde 3,4 daha düşük olacağını belirtti.

Yıllık ortalama yüzde 4,2 olarak tahmin edilen işsizlik oranının ise yüzde 6,1 olacağı tahmin edildi.

CBO, ABD GSYİH’sinin 2020’de yüzde 5,9 daralacağını ve 2021’de yüzde 4,8 büyüyeceğini tahmin etti.

2022’de yüzde 2,2 büyüme öngören CBO, 2023-2024’de yıllık ortalama yüzde 2,2 ve 2025-2030 yılları arasında ortalama yüzde 2,1 büyüme öngördü. Bu tahminin, CBO’nun Mayıs ayında yayımladığı ve 2020-2021’e odaklandığı geçici tahminleri güncellendiği aktarıldı.

Yeni projeksiyon, söz konusu iki yıl için Mayıs ayı tahminlerine benzerken 2020’nin ikinci yarısındaki büyüme tahmini aşağı yönlü revize edildi.

CBO ABD GSYİH Tahminleri 10 Yıllık
Kaynak: CBO

2020’nin ilk çeyreğinde, pandemi ve ilgilisosyal mesafe önlemleri, en uzun ekonomik genişlemeyi sona erdirdi ve II. Dünya Savaşı’ndan bu yana üretim ve istihdamda en derin düşüşü tetikledi. Üçüncü GSYİH okuması 25 Haziran’da açıklanan ABD GSYİH’si ilk çeyrekteki yüzde 5 düşüşle 2008’in dördüncü çeyreğinden bu yana en sert daralmasını kaydetmişti.

CBO, federal vergileri ve harcamaları düzenleyen mevcut yasaların genel olarak yürürlükte kalması durumunda ekonominin 2020’nin üçüncü çeyreğinde hızla büyüyeceğini belirtti.
CBO ABD GSYİH Tahminleri
Kaynak: CBO

Reel GSYİH’nin 2020’nin ikinci yarısında yüzde 12,4 büyüyeceği ve 2022 ortalarına kadar pandemi öncesi seviyelere döneceğini öne sürdü. İşsizlik oranının ise bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 14’ün üzerinde zirve yapacağı ve sonra üretimin 2020’nin ikinci yarısında ve 2021 boyunca arttıkça hızla düşeceği kaydedildi.

Tüm bunların yanında beş sayfalık çalışmada; “ajansın son ekonomik projeksiyonları, alışılmadık derecede yüksek bir belirsizlikle çevrilidir, bu belirsizliğin bir kısmı salgının doğasından ve yayılmasını içermeye yönelik davranışsal ve politika tepkilerinden kaynaklanıyor” ifadelerine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu