Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Haziran Tarım Dışı İstihdamı Beklenti Üstü Gelirken İşsizlik %11,1’e Geriledi

Kısıtlamaların hafifletilmesi ve işlerin yeniden başlatılmasıyla hareketlenen ABD işgücü piyasasında, Haziran ayında iyimser gelişmeler yaşandı. İşte detaylar;
ABD Haziran Tarım Dışı İstihdamı Beklenti Üstü Gelirken İşsizlik %11,1’e Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayı tarım dışı istihdamı beklentileri aşarak 4,8 milyon artış kaydetti. Nisan’daki tarihi gerilemenin ardından Mayıs’ta 2,5 milyon artan tarım dışı istihdam, Haziran’da beklentilerin çok üzerinde artış kaydetti.

ABD Çalışma Bakanlığı’na göre işsizlik de yüzde 11,1’e geriledi. İşgücü piyasasındaki bu gelişmelerin, Mart ve Nisan’da kısıtlamalar nedeniyle düşen ekonomik aktivitenin devam ettiğini yansıttığı belirtildi.

Haziran’da eğlence ve ağırlamadaki istihdamın keskin bir şekilde arttığı, perakende ticaret, eğitim, sağlık hizmetleri, diğer hizmetler, imalat, profesyonel ve ticari hizmetlerde de iş kazanımları gerçekleştiği aktarıldı.

Haziran’da işsizlik oranı 2,2 yüzde puan azalarak yüzde 11,1’e gerilerken, işsiz sayısı da 3,2 milyon düşüşle 17,8 milyona geriledi.
ABD İşsizlik Haziran %11,1
Kaynak: Trading Economics

İşsizlik Mayıs ve Haziran aylarında düşse de Şubat ayından bu yana işsizlik oranı ve işsiz sayısının sırasıyla 7,6 yüzde puan ve 12 milyon arttığı bilgisi de verildi. Geçici işten çıkarılma durumunda olan işsiz sayısı Mayıs’taki 2,7 milyon azalmanın ardından 4,8 milyon azalarak 10,6 milyona geriledi.

Kalıcı iş kaybı yaşayanların sayısı ise artmaya devam ederek 588 bin eklemeyle 2,9 milyona yükseldi. Tarım dışı istihdam rakamlarına ilişkin Nisan ve Mayıs verileri revize edildi. Nisan tarım dışı istihdam azalışı, 20,7 milyondan 20,8 milyona ve Mayıs’taki artış ise 2,5 milyondan 2,7 milyona çıkarıldı.

GCM Yatırım Banner
Haftalık işsizlik maaşı başvuruları da açıklanırken 27 Haziran’da biten haftada 1 milyon 482 bin kişiden 1 milyon 427 bine geriledi.

Bu 55 binlik düşüş olduğunu gösterdi. Anca rakam beklentileri karşılamadı. Bloomberg anketine göre başvurunun 1 milyon 350 bin olması bekleniyordu. İşsizlik maaşı başvurularının sayısına ilişkin önceki haftanın verisi ise 1 milyon 480 binden 1 milyon 482 bine revize edildi.

Böylece ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, pandeminin etkilerinin başladığı 14 Mart haftasından bu yana toplam 48 milyon 943 bine ulaştı. Bir hafta gecikmeli olarak gelen süregelen işsizlik maaşı başvuruları 59 bin artışla, 19 milyon 290 bin seviyesinde gerçekleşti ve beklentiyi hafifçe aştı. Bir önceki haftanın verisi 19 milyon 522 bin seviyesinden 19 milyon 231 bine güncellendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.