Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CBI Anketine Göre Şubat’ta İngiltere’de Rekor Online Satış Bildirildi

Son İngiliz Sanayi Birliği anketine göre perakende hacimleri düşmeye devam etti ancak rekor online satış büyümesi bazı perakendeciler için rahatlama sağladı.
CBI Anketine Göre Şubat’ta İngiltere’de Rekor Online Satış Bildirildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Gerçekleşmiş Dağıtıcı Ticaretleri anketine göre perakende satış dengesi Şubat 2021’de -45’e oldu. Ocak’ta ise rakam -50 idi. Önümüzdeki ay daha keskin bir düşüş (-62) beklendiği söylendi.

Perakende siparişleri de düştü (Ocak’taki %-45’ten %-36’ya). Mart ayına kadar olan yılda %-59’la daha keskin düşüş beklendiği belirtildi. İnternet satışları ise rekor bir hızla büyürken (Ocak ayındaki %43’ten %75’e) %78’lik benzer bir büyüme oranının önümüzdeki ay beklendiği dile getirildi.

Satışlar yılın bu zamanı için zayıf görüldü (Ocak’taki %-44’ten %-38’e) ve önümüzdeki ay benzer şekilde zayıf (%-41) kalacağı tahmin edildi.

İngiltere CBI Anketi Şubat 2021
Kaynak: Trading Economics

Son ankete göre perakende satış hacimleri ve siparişleri, bir önceki aya göre hafif bir düşüşle Şubat’ta düştü. 70’i perakendeci olmak üzere 140 firmanın katıldığı anket, rekor internet satış büyümesi bildirdi (soru ilk olarak Ağustos 2009’da soruldu) ve Mart’ kadar başka bir tarihsel güçlü performans öngörüldü.

CBI Baş Ekonomisti Ben Jones; kilitleme önlemleri hala yürürlükte olduğundan, ticaret koşullarının perakendeciler için son derece zor olmaya devam ettiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

“İnternet alışverişinde rekor büyüme, perakendecilerin çevrimiçi platformlara ve click-and-collect hizmetlerine yaptığı yatırımların belki de karşılığını verdiğini gösteriyor ancak sektörün yeniden açılması işleri koruyacak ve sektöre yeniden can verecek kadar erken gelemez” dedi.

Ayrıca perakendecilerin Şansölye önümüzdeki hafta bütçesini açıkladığında hükümetin daha geniş kısıtlamalara paralel olarak desteği genişletmesine bakacaklarını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.