Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çay İhracatı Açıklandı Hem İçiyoruz Hem Gönderiyoruz!

Türkiye’nin 2022’nin ilk 8 ayında gerçekleştirdiği çay ihracat rakamları açıklandı. En fazla çay gönderilen ülke Belçika. İşte detaylar,
Çay İhracatı Açıklandı Hem İçiyoruz Hem Gönderiyoruz!
HABER GİRİŞ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’nin çay ihracatı ile ilgili rakamlarını açıkladı. Bilgilere göre Türkiye, 2022’nin ilk 8 ayında 103 ülkeye çay sattı.

Gürdoğan, Ocak-Ağustos döneminde 4 bin 481 ton çay ihraç edildiğini duyurdu. Gerçekleşen ihracattan 15 milyon 161 bin 847 dolar gelir sağlandığını aktardı.

Geçen yılın aynı döneminde 11 milyon 898 bin 412 dolar tutarında 3 bin 49 tonluk ihracat yapıldığını bildirdi.

Çay ihracatının geçen yılın ilk 8 aylık döneme göre yüzde 47, değerde ise yüzde 27 arttığını duyurdu.

En Fazla Çay İhracat Edilen Ülkeler

2022’de Ocak-Ağustos döneminde en fazla çay ihracatı yapılan ülke 3 milyon 893 bin dolar ile Belçika oldu. Sıralamayı 2 milyon 104 dolarlık çay ile Birleşik Krallık, 1 milyon 705 bin 18 dolarlık çay ile Almanya takip etti.

GCM Yatırım Banner

Başkan Yardımcısı, hem ihracatın hem de ihracat yapılan ülkelerin arttığına işaret etti. Söz konusu ülkelerin haricinde Macaristan, Kamerun, Estonya ve Mayotte’ye de çay satıldığını dile getirdi.

İhracatın artması açısından tüketicinin damak zevkine göre çay üretilmesinin çok önemli olduğunu belirtti ve gelecek dönemlerde çay ihracatının çok daha üst seviyelere çıkacağını sözlerine ekledi.

Eylül başında ise Türkiye’nin genel ihracat verileri açıklanmıştı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin Ağustos ayındaki ihracat verilerinin geçen yılın aynı döneme göre yüzde 13,15 arttığını ve 21,3 milyar dolara ulaştığını aktarmıştı.

Bakan, Türkiye kadar güçlü imalat kapasitesi olan başka bir ülkenin olmadığını belirtmişti ve 2022 yılı ihracat hedefinin 250 milyar dolar olduğunu vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.