Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu’nun Açıklamaları Fas Basınında Gündem Oldu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun BM Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu'ndaki açıklamaları Fas basının yankı uyandırdı. Haberin detayları aşağıda;
Çavuşoğlu’nun Açıklamaları Fas Basınında Gündem Oldu
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu’ndaki medeniyetler ittifakının güçlendirilmesi çağrısı Fas basınındaki haberlerde geniş yer aldı. Çavuşoğlu, ittifakın önemli rol oynayarak inisiyatifin genişletilerek gerçekleştirmesini sağlayacak araçların olması gerektiğini bildirdi.

Fas resmi haber ajansı MAP’de yer alan Çavuşoğlu’nun sözleri, “İttifak, Birleşmiş Milletler’in (BM) medeniyetler diyalogu için sadece iyi bir fikir değil, sağlam bir eylem planıdır.” şeklindeki basında damga vurdu.

Çavuşoğlu’nun cümleleri BM’nin 158 Üyesinden Destek Gördü

AA’nın derlediği haberde, Bakan Çavuşoğlu’nun, “İslamofobi, anti-Semitizm, anti-Hıristiyanlık, yabancı düşmanlığı, ayrılıkçılık ve aşırıcılık tüm dünyada artarak devam ediyor.” şeklindeki sözlerinin Fas’ın Alyaoum24 haber sitesinde bulunduğu belirtildi.

Medeniyetler İttifakı Forumu’ndaki Çavuşoğlu’nun açıklamaları BM’den 158 üyesiyle destek gördü ve en büyük girişimlerden biri olduğu yönündeki açıklamasına dikkat çekildi.

Fas’ın Maroc24 haber kanalında ise Çavuşoğlu’nun Medeniyetler İttifakı’nın çatısının güçlendirilmesi ve bu ittifakın toplumlar nezdinde etkisinin artırılmasına ilişkin sözleri tekrarlanarak bakanın foruma katılmasının önemine vurgu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Mevcut Neslin Olgularının Yıkılması için Bir Yerden Başlanmalı

Açıklamalarında mevcut neslin yanlış anlama ve medeniyeti zehirleyen olgularını aşmasının güç olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu olguların yıkılması için bir yerden başlanması gerektiğini savundu.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları yurt dışı basınında büyük yankı uyandırırken, medeniyetler ittifakının güçlendirilmesi çağrısına da değinilen Fas’ın bir başka haber kanalında ise şu şekilde sunuldu;

“Mevcut durum, devletler arası rekabetin yanı sıra aşırılık, fanatizm, ekonomik ve sosyal baskı uygulamaları, suçların artması, İslamofobi ve antisemitizmden kaynaklanan krizlere ve savaşlara tanık oluyor.”

Bugün sona erecek olan bahsi geçen forumun, Fas’ın Fes kentinde BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Bakanları Toplantısı’na ev sahipliği yapıyor. İlk defa bir Afrika ülkesinin ev sahipliğini yaptığı forumda ülkelerin bir arada yaşamasının gerekliliği, çeşitliliği ve kültürel zenginliğe teşviki tartışılıyor.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.