Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu’ndan Güçlü Vizyon Önerisi: Demir Tavında Dövülür!

Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin tarihte olduğu gibi küresel jeopolitiğin merkezi haline geldiğini ve kritik bir konuma sahip olduğunu vurguladı. İşte detaylar;
Çavuşoğlu’ndan Güçlü Vizyon Önerisi: Demir Tavında Dövülür!
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı’nda açılış konuşmasını yaptı. Çavuşoğlu, 11 ay önce İstanbul’da tarihi bir adım atılarak “aile meclisini” uluslararası bir teşkilata dönüştürüldüğünü bildirdi.

Bu tarihi adım ile Türk Dünyası’ndaki potansiyeli hayata geçirecek bir kurumsal yapının oluşturulduğunu vurguladı. Krizlerin önlenmesi için çalışılırken diğer yandan güçlü bir vizyon sergilenmesinin gerekliliğini kaydetti.

Türkiye’yi bir istikrar adasına dönüştürmek ve vatandaşın refahını artırmak için söz konusu birliğin güçlenmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Bugün Türk Dünyası, tıpkı tarihte olduğu gibi küresel jeopolitiğin merkezi haline geldi. Enerji, ticaret, taşımacılık güzergahlarında doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birbirine bağlayan kritik bir konuma sahibiz.”

Birliğin Güçlenmesi için Doğru Zamanda Cesaretle Adım Atılmalı

Dünyanın içinden geçtiği zor dönemi işaret eden Çavuşoğlu, küresel istikrar ve refah için Türk Dünyası’nın öneminin daha da arttığını belirtti. Şu an pandemi ve Ukrayna-Rusya savaşının etkileri nedeniyle küresel istikrar ve refahın tehdit altında olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Küresel ekonomideki artan enerji ve gıda fiyatlarının tüm dünyayı tehdit ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, bu sebeple geleceğe dair güçlü bir vizyonun ortaya koyulması gerektiğini iletti.

Türk Dünyası’nın bu gelişmelerden doğrudan etkilendiğine dikkat çekerek, “Bugün bu gelişmeleri ele alıp, atabileceğimiz ortak adımları değerlendireceğiz. Birliğimizi güçlendirmenin yolu doğru zamanda doğru adımı cesaretle atmaktan geçiyor.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Ortak bir atasözümüz var. Demir tavında dövülür.” diyerek liderlerin birlik ve beraberliği güçlendirecek güçlü bir vizyon ile zamanın ruhunu yakalayan bir adım attığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.