Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu Yunanistan’ı İşaret Etti: Rüzgar Eken Fırtına Biçer

Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'daki tatbikatlara değinerek ülkenin geri adım atmadığı taktirde Türkiye'nin gereğini yapacağını söyledi. İşte detaylar;
Çavuşoğlu Yunanistan’ı İşaret Etti: Rüzgar Eken Fırtına Biçer
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu’yla ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu toplantıda son günlerde dış politikada yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yunanistan adalarındaki askeri tatbikatlara da değinerek Türkiye’ye yönelik tehditlere karşı sessiz kalınmayacağını ve gerekli adımların atılacağını kaydetti. Çavuşoğlu, “Rüzgar eken fırtına biçer, barışı istemeyene gereğini yaparız.” dedi.

Yunanistan’ın provokasyonlara devam ettiğini savunarak, Yunanistan’ın silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal ettiğini belirtti. Bunun üzerine Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’e (BM) hukuki argümanlar içeren mektuplar yazdığını ve bu durumun Yunanistan’ı çıldırttığını dile getirdi.

Yunanistan Adalarını Silahlandıramaz

Söz konusu olan adaların 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşması’yla Yunanistan’a bir şartla verildiğini söyleyen Çavuşoğlu, şartın ise Yunanistan’ın adaları silahlandıramaması olduğunu ekledi.

Yunanistan’ın bu yükümlülükleri yerine getirmediğine işaret eden Çavuşoğlu, barışı istemeyenin Yunanistan olduğunu ve ülkenin barış anlaşmasını ihlal ettiğini yineledi.

GCM Yatırım Banner

BM’ye gönderilen hukuki argümanların sonrasında gelen cevaplara bakıldığında tamamen siyasi olduğunu ve demagoji içerdiğini paylaştı. Cevapların haksız olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, BM’nin cevaplarında hukuki bir argümanın bulunmadığını iddia etti.

Yunanistan’ın Egemenliği Tartışılır

Yunanistan’ın ihlal eyleminden vazgeçmediği sürece ülkenin egemenliğinin tartışılacağına değindi. Yunanistan’ın Türkiye’nin güvenliğine yönelik anlaşmalara rağmen olumsuz adımlar attığını ekledi.

Çavuşoğlu, “Buraları silahlandırıyor, başka adımlar atıyor. Dolayısıyla bizim buna karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Yani silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlalden Yunanistan’ın vazgeçmesi lazım. Ya Yunanistan bu konuda geri adım atar ve bu anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” dedi.

Barış İstenmiyorsa Türkiye Gereğini Yapar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayındaki bir konuşmasında Yunanistan’a atıfta bulunarak kullandığı, “Bir gece ansızın gelebiliriz.” sözünü anımsatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu;

“Gerekli adımları hem hukuki zeminde hem BM başta olmak üzere uluslararası örgütler nezdinde hem de sahada atmaya devam edeceğiz. Gerekli her türlü tedbiri alacağız. Yunanistan şunu unutmasın, rüzgar eken fırtına biçer. Barış istemiyorsan biz de gereğini yaparız. Bir gece ansızın.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın