Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Türkiye ve Cezayir’in Filistin Konusunda Tutumu Aynı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile Cezayir iş birliğinin sadece iki ülke halkı için değil, tüm bölge için yararlı olacağını öne sürdü. Detaylar haberde;
Çavuşoğlu: Türkiye ve Cezayir’in Filistin Konusunda Tutumu Aynı
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’la yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Filistin konusunda Türkiye ve Cezayir’in fikir birliğinde olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Cezayir’in birçok alanda iş birliği yaptığını ve ikili ticaretin geçen seneye göre yüzde 30 arttığını belirtti. Bu yılki ticaretin 5 milyar doları aşacağı öngörülerek, hedef olan 10 milyar dolara ulaşmak için her türlü adımın atılacağını söyledi.

Ziraat Bankası’nın Cezayir’de açıldığı da anımsatarak, bu durumun ikili ticarete katkı sağlayacağını savundu. Cezayir’in tarım alanında da önemli fırsatlar sunduğu ve gıda güvenliğinin önem kazandığı dönemde iki ülkenin iş birliğinin tüm bölge için yararlı olacağı aktarıldı.

Cezayir ile Enerji Alanında İş Birliği

Gıda krizi ile yaşanan enerji krizinde de Türkiye’nin Cezayir ile iş birliğini güçlendirdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Enerji iş birliğimizin doğal gaz ticareti, madencilik, ortak arama faaliyetleri gibi farklı boyutları var ve tüm bu alanlarda Cezayir’le iş birliğimizi güçlendirme konusunda liderlerimizin aldığı kararların takibini yapıyoruz.” dedi.

Eğitim ve kültür alanlarındaki iş birliğinin geliştiği bildirildi. Cezayir ve İstanbul’da karşılıklı kültür merkezleri açılacağını ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin 2023’te faaliyete geçeceği öne sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Bakan Çavuşoğlu, FETÖ terör örgütü ile Türkiye’nin mücadelesine Cezayir’in desteğinden dolayı teşekkür etti. Cezayir ile konsolosluk konularında da iş birliğinin geliştiğinin bilgisini verdi.

Türkiye ile Cezayir’in Tutumu ve Duruşu Aynı

Cezayirli mevkidaşı Ramtan Lamamra ile bölgesel konuların değerlendirildiğini belirten Çavuşoğlu, “Özellikle ortak davamız Filistin konusunda Cezayir ile Türkiye’nin duruşu ve tutumu aynıdır ve hiçbir zaman da değişmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak Cezayir’in Filistin’de taraflar arasında uzlaşmaya yönelik çalışmalarda bulunduğunu ve çalışmaları Türkiye’nin güçlü bir şekilde desteklediğine işaret etti. Libya’nın kalıcı barış ve istikrar konusunda da Cezayir ile aynı düşüncede olunduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.