Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Ticaret Hacminde Hedef 1 Milyar Dolar

Bakan Çavuşoğlu, Letonya Bakanı Rinkevics'i Türkiye'de ağırladı. İki ülkenin ekonomik ve siyasi ilişkilerine yönelik önemli açıklamalar yapıldı.
Çavuşoğlu: Ticaret Hacminde Hedef 1 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics Türkiye’yi ziyaret etti.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmeler paylaşıldı.

Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics’i 6 yıl sonra Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Letonya ile mükemmel siyasi ilişkileri olduğunu ve ekonomik ilişkilerini geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

İki ülkenin ticaret hacminin yaklaşık yüzde 50 arttığını paylaştı. Ticaret hacminde hedefin 1 milyar dolar olduğunu ve buna emin adımlarla yaklaştıklarını belirtti. Ticaret ile beraber yatırımların artmasını da teşvik ettiklerine değindi.

Letonya ve Türkiye’nin turizm, kültür ve eğitim alınlarında iş birliklerini geliştirmek istediklerini aktardı. Türkiye’nin Letonyalıların tatil için bir numaralı tercihlerinden biri olduğunu aynı zamanda Letonyalı turistlerin sayısının artmasının her iki ülke için faydalı olacağını ifade etti.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Rinkevics ile terörle mücadele, güvenlik ve savunma sanayi konusunda konuştuklarını söyledi. Türk savunma sanayiinin Letonya’nın ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahip olduğunu aktardı. İki ülke arasında Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) çerçevesinde iş birliğinin devam ettiğini ve daha da güçleneceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ve AB’nin Yapıcı Diyaloğu Çok Önemli

Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Letonya ve Türkiye iş birliğinin çok yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Turizm açısından değerlendirmede bulunarak pek çok Türk turistin Letonya’yı ziyaret ettiğine değindi. Aynı zamanda sanayi sektöründeki ilişkilere önem verildiğini aktardı.

Madrid’de yürütülen NATO zirvesi sırasında alınan kararların Baltık Bölgesi açısından önem arz ettiğini söyledi. Türkiye’nin oynadığı rolü taktirle karşıladıklarını, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya alınmasının önemli olduğunu ifade etti. İki ülkenin katılımıyla güvenlikle ilgili gücün artacağını söyledi.

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapıcı ve açık bir diyaloğun yürütülmesinin çok önemli olduğunu açıkladı. AB ve Türkiye ilişkilerinin gelişerek devam etmesini umduklarının altını çizdi.

Rejimle Muhalefeti İlk Defa Bir Araya Getirmedik

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’deki gelişmeler hakkında konuştu. Suriye’de kalıcı çözümün siyasi çözüm olduğuna vurgu yaptı. Rejim ve muhalefet arasında uzlaşmanın önemine değindi.

Çavuşoğlu, “Muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerekiyor” açıklamasının ardından Türk Bayrağı’nın yakılmasıyla ilgili konuştu. İlk defa rejimle muhalefeti bir araya getirmediklerini ve muhalefetin Türkiye’ye güvendiğini söyledi. Bayrağa uzatılan ellerin kırılacağının altını çizdi.

Suriye’de Türkiye’yi tehdit eden DEAŞ’ın kalıntılarının tamamen temizlenmesi gerektiğini aktardı. Suriye’de kalıcı bir barışın olması için gerekli adımların atılmasının önemini ifade etti. Rejimin, siyasi çözüme değil askeri çözüme inandığını bu kararın ise Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünü etkilediğine vurgu yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın