Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu Thodex Kurucusu Özer’in Türkiye’ye İadesini İstedi

Dışişleri Bakanı, bugün Fatih Özer'in 4. mahkemesinin görüldüğünü paylaşarak Türkiye’ye iadesini beklediklerine söyledi. İşte detaylar;
Çavuşoğlu Thodex Kurucusu Özer’in Türkiye’ye İadesini İstedi
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Arnavutluk Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka bir araya geldi. İkili ortak basın açıklamasında bulunarak, Türkiye’nin Arnavutluk’taki yatırımlarına bakıldığında diğer ülkeler arasında ilk sırada olduğu kaydedildi. Türkiye’nin 600’den fazla firmasının Arnavutluk’ta yatırım yaptığı söylendi.

Yapılan açıklamada iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm boyutları ile görüşüldüğü bildirildi. Ülkeler arasındaki stratejik iş birliğinin daha da güçlendirilmesine yönelik adımların atıldığı kaydedildi.

Arnavutluk’ta 30 Ağustos’ta gözaltına alınan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iade süreci işaret edildi. Bugün bu olayla ilgili 4. mahkemenin görüldüğü bilgisi verilerek, bu hukuki sürecin en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtildi.

Bakan Çavuşoğlu, bahsi geçen mahkemenin 5. duruşmasının da 10 Kasım tarihinde olacağını ve hukuk süreci neticelendiğinde ise Özer’in Türkiye’ye iadesini beklediklerini dile getirdi. Bahsi geçen şahsın çok sayıda vatandaşı dolandıran bir sahtekar olduğunu vurguladı.

İmzalanacak Bazı Belgelerin Müzakereleri Tamamlandı

Ana gündem maddeleri üzerinde durulduğunu paylaşan Çavuşoğlu, bunların yenilenebilir enerji, ulaşım altyapısı, savunma sanayi, ulaşım ağları, siber güvenlik, sağlık ve tarım gibi konuların ele alındığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

İmzalanacak belgelerin de olduğuna değinen Çavuşoğlu, bazı belgelerin müzakerelerinin tamamlandığını bazılarınınsa çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti.

İkili ticaret hacminin arttığına işaret edilerek, geçen sene ticaret hacminin yüzde 68 oranında artarak 153 milyon dolara ulaştığını anımsattı. Bu sene ise bu rakamın ilk 8 aydaki rakama göre 1 milyar doların üzerine çıkacağını öngördü.

“AB’nin Birçok Politikası Türkiye Tarafından Eleştiriliyor”

Arnavutluk’un Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecinin başlamasına sevindiklerine dikkat çekti. Çavuşoğlu, Türkiye tarafından AB’nin birçok politikasının eleştirildiğini de ekledi. Ancak Balkan ülkelerinin bu sürecini desteklediklerini kaydetti.

Arnavutluk’un bu zor dönemde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyesi olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, ülkenin uluslararası platformlarda etkin bir politika izlediğinin altını çizdi.

Yapılan görüşmede FETÖ konusunun da gündeme getirildiğini belirten Çavuşoğlu, FETÖ okulları ile ilgili bazı gelişmelerin olduğunu vurguladı. Söz konusu örgütle mücadelede hangi ülke müdahalede bulunuyorsa o ülkenin FETÖ’yü kullandığını savundu. Bazı kişilerin Türkiye’ye iadesi konusunda da gerekli bilgilerin paylaşıldığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın