Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Müzakerelere Gölge Düşse de Devam Etmesi Gerekiyor

Rusya-Ukrayna krizinde Türkiye’nin üstlendiği rolün önemini vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, müzakereler hakkında konuştu.
Çavuşoğlu: Müzakerelere Gölge Düşse de Devam Etmesi Gerekiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında bilgilendirme açıklaması yaptı. Toplamda 3 oturuma katıldıklarını, son oturumda Ukrayna’ya nasıl yardım edileceği ve savaşın nasıl durdurulacağı gibi konuların konuşulduğunu belirtti.

Bucha ve İrpin’den gelen görüntülerin müzakereleri gölgelediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Daha doğrusu oluşan göreceli pozitif atmosferi gölgeledi.” dedi.

Her şartta müzakerelerin sürmesi gerektiğini belirterek, Zelenskiy’nin “Bir Ukraynalı olarak müzakere yapmamam lazım ama bir cumhurbaşkanı olarak müzakereleri sürdürmem gerekiyor” sözlerini hatırlattı.

Dünden bu yana Gürcistan ve İngiltere dışişleri bakanları ile görüştüklerini, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile güvenlik garantileri noktasında ismi geçen ülkelerin netleştirilmesini konuştuklarını ifade etti.

Denizden tahliye konusunda her iki ülkeyle de görüşmelerin sürdüğünü, Mairupol’de 30’a yakın vatandaşımız olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Müzakereler konusunda en çok Türkiye’ye güvendiklerini söyleyen Bakan, “Biz de bir an önce kalıcı ateşkes ve güvenlik garantileri anlaşmasının imzalanmasının gerektiğini söyledik. Sonuçta gerek toplantılar gerekse ikili görüşmeler bakımından verimli bir NATO Dışişleri Bakanları toplantısı geçirdiğimizi söyleyebilirim.” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye Uluslararası Hukuktan Yana İlkeli Bir Tutum İzliyor

Türkiye Uluslararası Hukuktan Yana İlkeli Tutum İzliyorTürkiye’nin her zaman uluslararası hukuktan yana ilkeli bir tutum sergilediğini, hiçbir zaman başka ülkelerin çıkarlarını destekleyen tutumda olmadığını belirtti.

İstanbul görüşmelerinde iki senaryo olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Birinci senaryoda burada mutabakata vardıktan sonra önce dışişleri bakanları bir araya gelecek sonra liderler bir araya gelecek. İkinci senaryoya göre ise liderler ve dışişleri bakanları aynı anda bir araya gelecekler, cumhurbaşkanımızın huzurunda belgeyi imzalayacaklar.” dedi.

Ardından sözü F-16 meselesine getirdi. ABD’nin her zaman F-16’ların Türkiye’ye verilmesine sıcak baktığını ancak bazı konularda görüş ayrılıkları olduğunu dile getirdi.

Türkiye olarak da ABD’nin YPG’ye silah desteğini sürdürmesi gibi konulardan rahatsızlık duyduklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen bir bilgi F-16 savaş uçaklarının satışı konusunda yeşil ışık yaktı. Türkiye’ye satılmasının ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.