Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya’dan Somut Adım Yok

Bakan Çavuşoğlu, Bükreş’te gazetecilerle bir araya gelerek İsveç ve Finlandiya'nın NATO sürecini değerlendirdi. Ayrıca ABD’yi eleştirdi. İşte detaylar;
Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya’dan Somut Adım Yok
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bükreş’te önemli açıklamalarda bulundu. İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanları ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, kritik NATO toplantısı öncesinde atılan adımları değerlendirdiklerini söyledi. Türkiye’nin beklentilerini mevkidaşlarına tekrar ilettiklerini aktardı.

İsveç ve Finlandiya’nın bazı adımlar attığını dile getirdi ve Türkiye’nin bunları yok saymadığını vurguladı. Fakat suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması gibi önemli konularda somut bir gelişme görmediklerini paylaştı.

Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere bazı müttefiklerin terör örgütlerine verdiği desteğe dikkat çekerek onlara Türkiye’deki terör saldırılarını anlattığını belirtti. Bu örgütlerin ABD’nin desteğinden kaynaklandığını, Türkiye’nin teröristleri mağdur gösteren açıklamaları istemediğini anlattığını ifade etti.

Bakan, “Türkiye’ye yönelik girişimleri görüyoruz. Terörle mücadele gerek Suriye’de gerek Irak’ta mücadelemize devam edeceğiz. Türkiye buna muktedir bir devlettir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tahıl koridoru konusunda önemli olan rolünün süreceğini, enerji krizi konusunda da kilit bir öneme sahip olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

İsveç Dışişleri Bakanı’nın Açıklamaları

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Bilsström, gerçekleşen toplantılarla ilgili olarak NATO görüşmelerinde ilerleme sağlandığını aktardı. Çok yakında Türkiye’ye geleceğini ve Çavuşoğlu ile görüşeceğini açıkladı.

Türkiye’nin İsveç için ne zaman onay vereceğini bilmediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.