Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Görüştü: Yeni Sayfa Açtık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile ortan bir basın toplantısı düzenledi. Detaylar haberde;
Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Görüştü: Yeni Sayfa Açtık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya geldi. İkili, görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıkarak gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu.

Böylelikle, Mısır’dan Türkiye’ye 11 yılın ardından ilk resmi ziyaret gerçekleşmiş oldu.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısından satır başları şu şekilde;

Çavuşoğlu: Mısır ile Yeni Bir Sayfa Açtık

Mevkidaşıyla son bir ay içinde üçüncü kez görüştüklerini söyleyerek konuşmasına başlayan Çavuşoğlu, son dönemde iki ülke arasındaki ilişkinin kazandığı ivmeden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“Mısır’la açmış olduğumuz yeni sayfayı başarı öyküleri ve ortak projelerle doldurmak istiyoruz” diyen Bakan, önümüzdeki süreçte ilişkilerin geliştirilmesi adına somut adımlar atma konusunda da mutabık kaldıklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Libya Konusunda İş Birliğimiz Yoğunluk Kazanacak

Görüşmede Libya konusu da ele alndı. “Bundan sonra Libya konusunda daha yakın iş birliği içinde çalışacağız” diyen Çavuşoğlu, temelde iki tarafın görüşlerinin çok ayrı olmadığını belirtti.

Bazı yöntemler konusunda farklı düşünceler içinde olsalar da bir yol haritası üzerinde çalışarak daha yakın iş birliği içinde olmaları gerektiğine inandığını ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @MevlutCavusoglu

Suriye’de Kalıcı İstikrar Hepimiz için Önemli

Suriye konusunu da ele aldıklarını ve ilerleyen dönemde yapılabilecek dörtlü toplantılar hakkında Şukri’yi bilgilendirdiğini söyleyen Bakan, Suriye’deki kalıcı barış ve istikrarın önemine değindi.

Bunun için ciddi adımların atılması ve yakın iş birliği içinde olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Şukri ile Libya hakkında da konuştuklarını söyleyen Çavuşoğlu, Libya’da şeffaf, adil ve hür bir seçim gerçekleşmesi gerektiğini ve bu seçimin şartları konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Çavuşoğlu’ndan Fransa Çıkışı

Bakan, Fransa’da senatörlerin terör örgütü PKK/YPG teröristlerine onur madalyası vermesine ilişkin de açıklamalar yaptı.

PKK’nın Avrupa Birliği terör listesinde olduğunu, Fransa’da da terör örgütü kabul edildiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Maalesef Fransa’da senatörler, milletvekilleri bu teröristlerle, eli kanlı terör örgütünün temsilcileriyle bir araya geliyorlar ve ödül veriyorlar. Bu, terörle mücadeledeki iki yüzlülüğün en güzel örneğidir” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.