Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: İkili Ticaret 35 Milyon Dolar Seviyesinde

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Zimbabve ve Türkiye'nin ekonomik ilişkilerine yönelik önemli mesajlar verdi. Detaylar haberde...
Çavuşoğlu: İkili Ticaret 35 Milyon Dolar Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu, Zimbabve’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret sonrasında mevkidaşı Frederic Shava ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, iki ülkenin ekonomik ilişkilerine yönelik değerlendirmede bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, ülkeye gerçekleştirilen ziyaretin, gecikmiş bir ziyaret olduğunu söyledi. Zimbabve’yi ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

“İki Ülkenin Ekonomik İlişkileri Geliştirilmeli”

Dışişleri Bakanı, Türk şirketlerinin Zimbabve’de gerçekleştirilmesi planlanan altyapı çalışmalarında istekli olduğunu söyledi. Ülkede yapılan görüşmelerin verimli geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin ve Zimbabve’nin, ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, ikili ticaretin 35 milyon dolar seviyesinde olduğunu aktardı. İki ülkenin potansiyelinin göz önüne alındığında 35 milyon doların hiçbir şey olduğunu söyledi.

“Tarım Alanında İş Birliği Artmalı”

Bakan Çavuşoğlu, ikili ilişkileri tüm yönleriyle konuştuklarını belirtti. “Eğitim, tarım, Türk Hava Yolları’nın Harare ve Victoria Falls uçuşları, öğrencilere sağlanan burslar iki ülke arasındaki iş birliğini iyileştiriyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

İki ülke arasında özellikle tarım alanında iş birliğinin artması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, Zimbabve’nin verimli bir ülke olduğunu aktardı. Tarımın yanı sıra hizmet sektörü ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda da uzmanlık ve bilgi paylaşması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, iki ülkenin şirketlerinin güneş enerjisi, yenilenebilir enerji gibi alanlarda ortak girişimlerde bulunması gerektiğini aktardı. Ayrıca Türkiye’nin Zimbabve’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini desteklediğini belirtti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.