Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu Çekya’da: İş Birliğini İlerletmede Anlaştık!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Çekya'da mevkidaşı ile ortak basın toplantısında iş birliğini ilerletme mesajı verdi.
Çavuşoğlu Çekya’da: İş Birliğini İlerletmede Anlaştık!
Yorum

Diplomatik temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ile görüştü.

Ortak basın toplantısındaki açıklamalarında Çavuşoğlu, iki ülkenin iş birliğini ilerletme konusunda anlaştıklarını ve karşılıklı üst düzey ziyaretleri sürdüreceklerini dile getirdi.

Çekya ile ekonomik ilişkilerimizin geliştiğini ve ticaret hacminin salgına rağmen arttığını belirtti.

“4,4 milyar dolara ulaştı. 5 milyar dolar ticaret hacmi hedefine yaklaştık. Önümüzdeki süreçte daha yüksek hedefleri belirlememizde fayda var.” dedi.

Bu yıl içinde ekonomi ve ticaret ortak komitesinin ilkini gerçekleştirmek istediklerini ekledi. Aynı zamanda ticaretin artması için lojistiğin önünde herhangi bir engel olmamasının gerekliğini ve bu amaçla gerekli toplantıyı yapmak istediklerini aktardı.

Çekya’nın Türkiye’deki yatırım miktarının arttığını ifade eden Çavuşoğlu, 650 milyon doları aştığını ve özellikle enerji sektöründe yatırımlar olduğunu bildirdi. Bu noktada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün enerji alanında, özellikle nükleer enerji konusunda iş birliğimizi nasıl artırabileceğimizi de konuştuk. Diğer taraftan Türk firmalarının tüm Avrupa’da doğrudan yatırımı artarken, mesela Hollanda’da 17 milyar dolara çıkmışız, Çekya’daki yatırım miktarı çok sembolik. 21 milyon dolar.”

Dün Türk iş insanlarıyla bir araya geldiklerini söyleyen Çavuşoğlu, özellikle bankacılık ve vize konusunda zorluklar aşılırsa Türk yatırımlarının Çekya’da artacağını kaydetti.

Başka alanlarda da iş birliğinin artırabileceğini dile getirerek savunma sanayi ve turizme işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu