Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: ABD Suriye ile Normalleşmeye Karşı

Çavuşoğlu, bütün ülkelerden Suriyelilerin güvenli bir şekilde geri dönmeleri için rejimle angajmana girilmesi gerektiğini belirtti. İşte detaylar;
Çavuşoğlu: ABD Suriye ile Normalleşmeye Karşı
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brezilya dönüşü, Moskova’da Rusya ve Suriye Savunma Bakanları arasındaki 3’lü görüşmeyi değerlendirdi. Çavuşoğlu, Rusya-Suriye-Türkiye arasındaki 3’lü görüşmede ABD’nin normalleşme tarafında olmadığını yorumladı.

Çavuşoğlu, “Rejim Suriyelilerin dönmesi konusunda iş birliği yapmak istiyor.” diyerek ABD’nin Suriye ile normalleşme adımına karşı olduğunu anladıklarını belirtti. ABD’den bir bilgi gelmediğini söyleyerek şöyle konuştu;

“ABD’den bize ‘bunlarla neden görüşüyorsunuz ya da ne oluyor diye herhangi bir şey gelmedi. Ama böyle bir normalleşmeye karşı olduklarını da anlıyoruz.”

Suriye Meselesin Asıl Hedefi Kalıcı İstikrar

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Priceb’in basın mensubunun sorusuna verdiği cevaba işaret eden Çavuşoğlu, bunun düşüncelerini doğruladığını kaydetti.

Ancak yıllardır izlenen politikaların bir neticeye varmadığında da dikkat çekerek, ABD’nin de bunu görmesi lazım dedi. Sonuç olarak bu iç savaşın durması gerektiğini de ekledi.

GCM Yatırım Banner

Suriye meselesin asıl hedeflerin kalıcı istikrar, barış, terörün sonlanması, sınır ve toprak bütünlüğünü korumak olduğunu vurguladı. Muhalefet ile rejimin Anayasa Komitesi dahil yürütülen müzakereler ile bir sonuç alınması olduğunu ve bunun için doğrudan temaslarımızın da faydalı olacağını savundu.

2019 Mutabakatın Yükümlükleri Yerine Getirilsin

Moskova’da yapılan savunma bakanları toplantısında terörle mücadele ve PKK ile mücadelenin de gündeme geldiğini paylaştı. Geçmişte temaslar olmadan önce de terörle mücadele için iş birliği yapılabileceğini söylediğini hatırlattı. Terör örgütünün her iki ülkenin de düşmanı olduğunu ekledi.

ABD’nin kendilerine YPG ile mücadelede konusunda herhangi bir öneriyle gelmediğini aktaran Çavuşoğlu, “Gelmesine de gerek yok. Zaten 2019 mutabakatımız var. Ortak açıklamamız var, onun yükümlülüklerini yerine getirsin yeter.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın dışişleri bakanları toplantısı için bir tarih belirlendiğini de bildiren Çavuşoğlu, tarihin kendi takvimleri ile uyuşmadığını paylaştı. Söz konusu toplantıların bir günlük olamayacağını da ekledi.

Suriyeliler Ülkelerine Geri Dönmeli

Hem Türkiye’den hem de diğer ülkelerden Suriyelilerin güvenli geri dönmeleri için rejimle angajmana girmesi gerektiğini ve diğer ülkelerin de aynı fikirde olduğunu iletti.

Bakan Çavuşoğlu, 17 Ocak’ta ABD’ye ziyaret gerçekleştireceğinin bilgisini verdi. Ziyarette çok sayıda resmi temasta bulunacağını ifade eden Çavuşoğlu şöyle ekledi;

“Blinken ile görüşmemiz, ayın 18’i saat 13’de gerçekleşecek. Birçok temaslarımız olacak. Belki Houston’a gidip orada Başkonsolosluğumuzun yeni binasının da açılışını yapabiliriz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın olası görüşmesinin olup olmayacağı sorunu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Böyle bir tahminde bulunmak doğru olmaz. En nihayetinde bu Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği bir karar.” diyerek görüş bildirdi.

Ancak olası görüşme hakkında Erdoğan’ın, ‘Aşamalı bir diyalog olacak’ ifadelerini hatırlatan Çavuşoğlu, önce istihbarat ve Savunma Bakanları, sonra Dışişleri bakanları, sonra liderler düzeyinde görüşmenin olacağını öngördü. Çavuşoğlu, “Önce biz görüşelim sonra değerlendirilir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.