Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cathie Wood: Kripto Banka İflaslarında Güvenli Liman Oldu

ARK Invest CEO’su Cathie Wood, son günlerde yaşanan banka iflaslarına dair değerlendirmede bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Cathie Wood: Kripto Banka İflaslarında Güvenli Liman Oldu
HABER GİRİŞ

Varlık yönetimi firması Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood, ABD’de son haftalarda birden fazla banka iflası ile ilgili kaosun ortasında, kripto para birimlerinin, kriz ortamında güvenli liman görevi gördüğünü söyledi. Silicon Valley Bank Signature Bank ve ve diğerlerinin son yaşadığı olumsuzluğu, FED’in faiz politikasındaki başarısızlığa bağladı.

ABD’de yaşanan bankacılık krizinin ortasında Bitcoin ve kriptolar son birkaç ayın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Wood, Federal Rezerv’in tüm işaretlere rağmen banka kaçışlarını önleyememesini eleştirdi.

Wood, FED’i Sorumlu Tuttu

Bankaların ve düzenleyicilerin FED’i felaketin yaklaştığına ikna edememesine şaşırdığını belirten Wood, risk sermayesi finansmanına dair kuraklık olduğu için devam eden bankacılık krizinin birincil suçlusunun FED’in politikası olduğunu söyledi.

Wood’a göre bankalar için menkul kıymet kazançları, yüzde 3-5 ödeyen mevduatlara karşı yalnızca yüzde 1-2 seviyesindeydi. Mevduaların sistemden çıkması ile bu durumun savunulmaz hale geldiğini belirten Ark Invest CEO’su, SVB gibi bazı bankaların özkaynak hesaplarını tüketen zararları kabul ederek bazı menkul kıymetlerini satmak zorunda kaldığını söyledi.

Cathie Wood, devam eden krizin kripto para tarafında bir zorluk yaratmadığını, çünkü FTX’in çöküşünün ciddi bir düzenleyici baskıya yol açmasından bu yana ekosistemin yoğun bir inceleme altında olduğunu belirtti. Düzenleyicilerin kriptoyu geleneksel bankacılığın gözetiminde kendi eksiklikleri için bir günah keçisi olarak kullandıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Cathie Wood kripto paraların önde gelen savunucuları arasında yer alıyor. Bitcoin’in uzun vadede 1 milyon dolara çıkacağına inanan Wood, geleneksel finansal sistemdeki merkezi başarısızlık noktalarına, şeffaflığa ve düzenleyici hatalara bir çözüm olarak kriptoyu çözüm olarak görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.