Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cardano TVL Artışı ADA Fiyat Canlanması için Önemli Bir Unsur mu?

Cardano'nun DeFi faaliyetleri alanında, özellikle kilitli toplam değer açısından önemli ölçüde sıçrama yapması dikkat çekiyor. Detaylar haberde;
Cardano TVL Artışı ADA Fiyat Canlanması için Önemli Bir Unsur mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cardano, ağın yerel para birimi ADA’nın son dönemdeki cansız fiyat performansına rağmen, merkeziyetsiz finans (DeFi) faaliyetleri alanında, özellikle kilitli toplam değer (TVL) açısından önemli ölçüde sıçrama göstererek dikkat çekiyor.

TVL, çeşitli merkezi olmayan finans protokolleri ve Cardano blok zincirindeki uygulamalar içinde kilitlenen varlıkların toplam değerini ifade etmekte olup, artan TVL’nin, Cardano ekosistemi için birçok olumlu etkiye sahip olabileceği belirtiliyor.

TVL’nin önemi, Cardano ağı üzerine inşa edilen DeFi projelerinin genel katılımını ve benimsenmesini yansıtmasında yatmaktadır. Daha yüksek bir TVL, bu merkezi olmayan finansal hizmetlere daha fazla güven ve itimat duyulduğunu göstermektedir.

Kullanıcıların borç verme, borç alma, staking ve diğer finansal faaliyetler için çeşitli DeFi protokollerini kullanarak varlıklarını ekosistem içinde kilitlemeye istekli olduklarını ortaya koymaktadır.

Cardano TVL, ADA’nın Fiyat Düşüşü Ortasında Yükseldi

Piyasa değeriyle en büyük 8. kripto para birimi konumundaki ADA, fiyatında son zamanlarda düşüş yaşadı ve haber yazımı itibarıyla 0,3040 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Son 24 saat içinde fiyat yüzde 0,4 gibi mütevazı bir düşüşle karşılaştı ve son yedi gün içinde yüzde 0,3 düştü. Bu kayıplara rağmen, ağda Cardano’nun TVL’si olmak üzere kayda değer bir umut ışığı var.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cardano’nun TVL’sinde gerçekleşen son üç ayda içindeki yüzde 28’lik artış, ağ tarafından sunulan DeFi faaliyetlerine artan ilgiyi gösteriyor. Varlıklarını borç verme platformları, merkezi olmayan borsalar ve likidite havuzları gibi merkezi olmayan uygulamalarda kilitlemek isteyen kullanıcılar arasında artan güveni yansıtıyor.

Bu artan katılım, Cardano’da canlı ve sağlam bir DeFi ekosisteminin gelişimini destekleyerek kullanıcılara çok çeşitli finansal hizmetler sunabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: DeFiLlama

Ayrıca, Cardano’nun TVL’sinin yılbaşından bu yana üç kat büyümesi, projenin potansiyel toparlanması ve 2022’de ulaşılan önceki tüm zamanların en yüksek seviyelerine potansiyel dönüşü için iyimserliği artırıyor.

Kripto analisti Christian Encila’ya göre Cardano’daki DeFi ekosistemi genişledikçe daha fazla geliştiriciyi, projeyi ve yatırımcıyı çekerek ağın faydasını ve değer teklifini daha da artırabilir.

Bu arada, yakın tarihli bir rapor, Cardano’nun ana rakibi Ethereum’da kilitlenen toplam tokenlarda kayda değer bir düşüşe ışık tutuyor. Öte yandan Cardano, DeFi ekosisteminde bireysel token kilitleme konusunda Ethereum’u geride bırakan güçlü bir rakip olarak ortaya çıktı.

Encila’ya göre Cardano, token kilitleme açısından mükemmel olsa da, Ethereum’a kıyasla diğer kritik alanlarda hala yetişmesi gerekiyor. En önemli eşitsizliklerden biri, iki kripto para biriminin piyasa değerinde yatmaktadır. Ethereum’un piyasa değeri, Cardano’nunkinden oldukça yüksek olmaya devam ediyor ve bu da Ethereum’un blockchain alanında uzun süredir devam eden hakimiyetini vurguluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.