Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cardano Staking Yapısı ile Rakiplerinden Ayrılıyor

Bir araştırmacıya göre Cardano zinciri, diğer merkezi olmayan staking ağlarından daha iyi performans gösteriyor. Ayrıntılı veriler şöyle...
Cardano Staking Yapısı ile Rakiplerinden Ayrılıyor
HABER GİRİŞ

Kripto araştırmacısı Sooraj, Cardano’yu Ethereum da dahil olmak üzere diğer proof-of-stake zincirlerinden ayıran özelliklere değindi. Araştırmacı, Cardano’nun 8 milyar dolarlık staking piyasa değeriyle Ethereum’dan sonra en büyük ikinci staking ağı olduğunu belirtti. Ethereum ise 21 milyar dolarlık staking piyasa değerine sahip durumda.

Sooraj’a göre, PoS tabanlı bir blok zinciri için beş ölçüt önem taşıyor. Staking oranı, ilk coin dağıtımı, Nakamoto Katsayısı (MAV), toplam doğrulayıcı düğüm sayısı ve staking’e katılan bireysel cüzdanlar.

Cardano’da stake yapanlar, doğrulayıcılarını çalıştırma ve hatta ADA’yı tercih edilen doğrulayıcılara devretme seçeneğine sahiptir. Cardano’nun herhangi bir kilitleme süresi olmadığından, ADA istendiğinde yeniden stake edilebiliyor.

Staking ödülleri ve ETH stake etme, geri çekilme yeteneği olmadan Ethereum’da kilitli kalır. Yaklaşan Şanghay yükseltmesi para çekme işlemleri için planlanıyor.

Cardano ve Ethereum cüzdan sayısı
Kaynak: Sooraj/Twitter

Ethereum’da iki tür düğüm bulunuyor. Bunlar blok önerebilen düğümler ve öneremeyen düğümler olarak sıralanıyor. Blok öneren düğümler, Ethereum’da azdır ve stake edilmiş ETH gibi ekonomik kaynakların işlenmesini gerektiriyor.

GCM Yatırım Banner

Ağdaki çoğunluğu oluşturan diğer düğümlerin herhangi bir ekonomik kaynak işlemesi gerekmiyor ve blok önermiyorlar. Staking oranını ifade eden toplam coinlerin dolaşımdaki stakinge katılım derecesi ile ilgili olarak, Cardano yüzde 71 staking oranına sahipken, Ethereum yüzde 13 staking oranına sahiptir.

Cardano’daki toplam bireysel cüzdan sayısı, Ethereum’daki toplam “benzersiz mevduat sahibi” sayısıyla karşılaştırıldı. Bu konuda Cardano’nun Ethereum’dan 14 kat daha fazla katılıma sahip olduğu görülüyor.

CoinMarketCap verilerine göre Cardano 11 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 0,32 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın