Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CAPA, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Yılın En İyisi Seçti!

Asya Pasifik Havacılık Merkezi (CAPA), "Yılın En İyi Havalimanı" unvanını İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na layık gördü.
CAPA, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Yılın En İyisi Seçti!
HABER GİRİŞ

Asya Pasifik Havacılık Merkezi (CAPA) tarafından yapılan incelemeler neticesinde, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG) “Yılın En İyi Havalimanı” olarak belirlendi. Dünyanın en ünlü havacılık organizasyonlarından bir tanesi tarafından yapılan bu saptama, Türkiye’nin ikinci en büyük havalimanına “Havacılık Mükemmellik Ödülü”nü getirdi.

Uluslararası bağımsız bir jürinin belirlediği Havacılık Mükemmellik Ödülü’ne layık olan potansiyel adaylar, 10 farklı kategoride belirlendi. İSG bu ödülü 30 milyon ve üzeri yolcusu bulunan havalimanlarını geride bırakarak aldı. Malta’da gerçekleştirilen ödül töreninde CAPA Onursal Başkanı Peter Harbison, İSG’nin ödülünü CEO Ersel Göral’e takdim etti.

İSG Terminal İşletmecisi Göral, İstanbul’un dünyanın önde gelen dev havacılık merkezlerinden biri olmasının bu ödülü kazanmada payı olduğuna işaret etti.

ISG Terminal İşletmecisi Ersel GöralCAPA’nın Sabiha Gökçen’i bu ödüle layık bulmasından büyük bir gurur duyduklarını ifade eden Göral, ödülün alınma tarihinin İSG terminal binası açılışının 10. yıl dönümüne denk gelmesinin güzel bir tesadüf olduğunu açıkladı. Bu süre zarfı içinde yolcu sayısının 6 kattan fazla artış kaydettiğine dikkat çekti ve tesiste bugüne kadar 200 milyonu aşkın yolcuya hizmet verdiğini belirtti.

Göral, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Türkiye’nin en yoğun ikinci ve Avrupa’nın 12. havalimanı konumunda bulunduğunu hatırlattı. Yılda 35 milyonu aşkın yolcuya hizmet verdiklerini söyledi. 2009 yılından bu yılın Ekim sonuna kadar 240 milyon civarında yolcuya hizmet sağlanmıştı.

İstanbul Havalimanı’nın Nisan ayında açılması ve bununla birlikte Atatürk Havalimanı’nın kapanması Sabiha Gökçen’in “şehir havalimanı” olmasının önünü açmıştı. Göral, gelecek yıl metro hattının tamamlanması ve farklı bağlantı yollarının hizmete geçmesinin yanı sıra ikinci pistin devreye girmesiyle havacılık sektöründe Sabiha Gökçen’in Türkiye’nin ve İstanbul’un önde gelen mega havacılık merkezlerinden biri olacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner
Öte yandan İSG, lider konumundaki bir havalimanı olarak CAPA’ya kendini kanıtlamış oldu.

ISG CAPA'ya Kendini KanıtladıVerilen ödülün ardından yapılan değerlendirmede, Türkiye’de havacılık sektörünün gelişmesi için çok fazla destek sağlandığına işaret edildi. 2018 yılında gözlenen yolcu artışının 2019 yılında da artarak sürdüğü bildirildi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ilerleyen yıllarda daha güçlü bir havalimanı olarak faaliyetlerine devam edeceği açıklandı.

Diğer taraftan 2014 yılında yine CAPA’nın Havacılık Mükemmellik Ödülü’nde Sabiha Gökçen Havalimanı, 15-25 milyon yolcu kategorisinde “Yılın Havalimanı” unvanını almış, bu başarısının öncesinde 2010 yılında Dünya Düşük Maliyetli Havayolları Kongresi (World Low Cost Airlines Congress) tarafından “Dünyanın En İyi Havalimanı” ödülüne layık görülmüştü.

Söz konusu havalimanının bu yıl içinde aldığı ödüllerden biri de müşterilerine en iyi hizmeti sunan firmaların derecelendirildiği A.L.F.A Awards’ın havalimanları kategorisinde birincilik ve Fortune Dergisi’nin “Yılın İşletme Destek Hizmetleri” ödülü olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.