Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çanakkale Köprüsü’nden Elde Edilen Tasarruf Açıklandı

Karaismailoğlu, Çanakkale Köprüsü ile ilgili bilgileri ve tasarruf miktarlarını açıkladı. Köprüden ne kadar tasarruf sağlandı? İşte detaylar,
Çanakkale Köprüsü’nden Elde Edilen Tasarruf Açıklandı
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlığın resmi sitesinde yaptığı açıklama ile Çanakkale Köprüsü’nden geçen araç miktarını ve elde edilen tasarruf tutarlarını paylaştı. Karaismailoğlu, mega projeleri hayata geçirdiklerinden bahsederek yapılan yatırımların etkisinden bahsetti. Bunların üretime, milli gelire, istihdama katkı sağlamakla beraber ciddi ekonomik tasarruf da sağladığını aktardı.

18 Mart’ta hizmete açılan Malkara-Çanakkale Köprüsü’nün olumlu etkilerine değindi. 1915 Çanakkale Köprüsü’nden faaliyete geçtiği tarihten itibaren 2 milyondan fazla aracın geçtiğini belirtti. Yapım ve işletme döneminde; milli gelire 2,8 milyar dolar, üretime 6,1 milyar dolar, ihracata 531 milyon dolar katkı sağladıklarını aktardı.

133,6 milyon dolarlık vergi geliri elde ettiklerini açıklamalarına ekledi ve istihdama yıllık ortalama etkisinin 27 bin kişi olduğunu kaydetti.

415 Milyon Dolarlık Tasarruf

Çanakkale Köprüsü ile zamandan 382 milyon dolar, akaryakıttan 31,3 milyon dolar, emisyondan 1,9 milyon dolar olmak üzere toplamda 415 milyon dolarlık tasarruf sağlandığını bildirdi.

Bakan, köprü için “İlklerin ve enlerin projesi ile saatler süren yolculuğu 6 dakikaya düşürdük.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

27,8 milyon kilometre yol, 3,6 milyon saat zaman tasarrufu sağladıklarını dile getirdi.

Köprünün, 2 bin 23 metre orta açıklık ve 770’er metre yan açıklıkları ile 3 bin 563 metre uzunluğunda olduğunu, dünyadaki en uzun orta açıklıklı, ikiz tabliyeli tasarlanan ilk köprü olarak tarihe geçtiğini aktardı.

Son olarak Karaismailoğlu, çalışmaların hızla devam ettiğini, mega projelere odaklandıklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.