Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışma Bakanlığı Emekliye Zam Farkı için Tarih Verdi

Maaşlarını bayram öncesinde alan memurların 15 günlük maaş farklarının akıbeti araştırılırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarih verdi.
Çalışma Bakanlığı Emekliye Zam Farkı için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ

Haziran ayı enflasyon rakamlarının yüzde 78,62 olarak açıklanmasının ardından memur ve emekli maaşlarında, yılın ikinci yarısından itibaren geçerli olacak zam oranları belli olmuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün yaptığı duyuruda emekli sandığı kapsamındaki kişilerin bayramdan bu yana alamadığı maaş zam farklarının 28 Temmuz’da ödeneceğini aktardı.

Yılda iki kere maaşlarına zam yapılan memur ve memur emeklilerinin, 6 aylık enflasyon farkı ve yüzde 7 oranında toplu iş sözleşmesi zammıyla birlikte, maaşlarını Temmuz ayından itibaren yüzde 41,69 zamlı tarifeden alacağı söylenmişti.

2 milyon 385 bin 799 kişinin 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan aylıklarında oluşan fark tutarlarının, aylık almakta oldukları banka hesaplarına 28 Temmuz’da ödeneceği bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı duyurusunda emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylıklarını her ay alanlara; Temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında farkın ödeneceğini iletti.

GCM Yatırım Banner

Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlara ise Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde aylık alanlara 1 aylık tutarında, Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde aylık alanlara 2 aylık tutarında, Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde aylık alanlara 3 aylık tutarında farkın yansıyacağı duyuruldu.

Bildiride memur ve emekli maaşlarında oluşan toplam fark ödemesinin 6.447.227.858,02 TL tutarında olduğu açıklandı.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık almakta olanların, ödeme günlerinde zamlı olarak maaşlarını aldıkları kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.