Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışan Emekliyle İlave Maliyet Hesaplandı: 23 Milyar Lira

Mehmet Muş, çalışan emeklilere bir defaya mahsus Cumhuriyet'in 100'üncü yılı kapsamında 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemeye ilişkin açıklama yaptı. İşte detaylar;
Çalışan Emekliyle İlave Maliyet Hesaplandı: 23 Milyar Lira
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Samsun Milletvekili Mehmet Muş, gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin, TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde konuşan Muş; teklifte çiftçinin, esnafın, vatandaşın vergi yükünü artıracak bir düzenlemenin olmadığını söyledi.

Söz konusu teklifin vergi alanındaki hükümlerinin başta döviz kazandırıcı düzenlemeler olmak üzere kayıt dışılıkla mücadele ve vergi uyumunu artırmaya yönelik olduğuna işaret etti.

Kanunun Belirttiği Sınırlarda Yetki Cumhurbaşkanı’nda

Milletvekilleri tarafından teklifin Cumhurbaşkanı’na geniş yetkiler verdiğine ilişkin eleştiriler olduğunu anımsattı.

Eleştirilere istinaden konuşan Muş; Anayasa’nın 73’üncü maddesindeki vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimlerle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirttiği sınırlar içinde değişiklik yapma yetkisinin Cumhurbaşkanı’na verildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

İlave Maliyet 23 Milyar Liraya Ulaştı

Çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemenin de teklifte olduğunu dile getirerek, gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin kanuni düzenlemenin 2 Kasım 2023’te yürürlüğe girdiğine dikkat çekti.

Kasım’da 10 milyon 429 bin 922 kişiye 44 milyar 468 milyon 838 bin 223 lira 34 kuruş ödeme yapıldığının bilgisini veren Muş, bahsi geçen kapsamda daha önce ödeme yapılmayan 4 milyon 688 bin 945 emekliye 5 bin lira ödeme yapılacağını vurguladı.

Çalışan emeklilere de ödeme yapılmasıyla birlikte ilave maliyetin yaklaşık 23 milyar lira olacağını yönünde tahminini bildirdi.

Gemi Sigortasına İlişkin Düzenleme

Dünya genelinde gemilere kesilen cezalarda sorumluluğun birinci derecede geminin sahibinde ve sigorta şirketinde olduğunu paylaşan Muş, şöyle konuştu;

“Gemiye herhangi bir ceza kesildiğinde cezanın ödenmesiyle ilgili devletler teminat mektubu isterler. Bazı durumlarda örneğin tatil günleri cezalar anında ödenemeyebilir. Gemi sahipleri bunu banka teminat mektubu olarak verirler, hatta bazı durumlarda geminin sigorta şirketi bile bunda garantör olabilir.”

Şu andaki kanun metninde de söz konusu ibarenin ‘teminat mektubu’ şeklinde olduğunu anlatan Muş, yeni düzenlemeyle bu ibareye ‘süresiz ve şartsız’ ibaresinin eklendiğini bildirdi.

Yeni eklenen ibare kapsamında idarenin istediği an bu teminatı nakde çevirebileceği ve maddede bir eksiklik bulunmadığının altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.