Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışan Emeklilerin Beklediği İkramiye için Tarih Verildi

5 bin liralık ikramiyeden çalışan emeklilerin faydalanabilmesi adına görüşülen düzenlemenin bu ay içinde yasalaşması için sona gelindi. Meclis için ise o tarih planlandı.
Çalışan Emeklilerin Beklediği İkramiye için Tarih Verildi
HABER GİRİŞ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel bir defaya mahsus verilecek olan 5 bin liralık emekli ikramiyesine ilişkin güncel gelişmeler kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. İkramiye için ilk önce getirilen çalışıyor olmamak koşulu daha sonra kaldırılıp tüm emeklilerin kapsama dahil edilmesi sonra ikinci ödemelerin ne zaman yapılacağı merak konusu olmuştu.

Çalışmayan emeklilerin hesaplarına 5 bin TL ikramiye ödemeleri bu hafta içerisinde yansıtıldı. Ödemeler 11-15 Kasım tarihlerinde yapıldıktan sonra sıra çalışan emeklilere geldi.

Çalışan emeklilerin de ikramiye almasının yolunu açan yasal düzenlemenin yer aldığı kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

Ancak 4,7 milyona yakın vatandaşın beklediği teklifin ilk 46 maddesi Genel Kurul’da kabul edilse de araya bütçe görüşmeleri girdi. Bu nedenle torba kanun teklifinin kalan maddeleri için görüşmelere ara verildi.

TBMM Genel Kurulu’nda süren bütçe görüşmelerinin 25 Aralık Pazartesi günü sona ermesi bekleniyor. Böylece 86 maddeden oluşan teklifin geri kalan maddelerinin 2023’ün son haftasında görüşülmesi planı yapılıyor.

GCM Yatırım Banner

26-27 Aralık tarihlerinde yapılması planlanan görüşmelerden sonra teklifin yasalaşması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Aralık ayı bitmeden ikramiyelerin emeklilere ödenmesi için hazırlıklara başlayacak.

Planlandığı gibi Meclis’ten teklifin ay bitmeden geçmesi halinde emekli ikramiyelerinin Aralık’ın son günlerinde hesaplara yatırılması bekleniyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın