Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bütçe, Vergi Gelirlerindeki Düşüşle Rekor Açık Verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre giderlerdeki yüzde 100’a yaklaşan artış ve vergilerdeki düşüş, bütçe açığını artırdı.
Bütçe, Vergi Gelirlerindeki Düşüşle Rekor Açık Verdi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şubat ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe verilerini yayımladı. Şubat ayında bütçe giderleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 93,9 oranında artış göstererek 389 milyar 388 milyon liraya yükseldi. Aynı dönemde bütçe gelirleri yıllık bazda yüzde 19,1 azalarak 218 milyar 828 milyon liraya geriledi.

Giderlerdeki artış ve gelirlerdeki düşüş bütçe açığının rekor düzeye çıkmasını sağladı. Bakanlığın açıkladığı verilere göre merkezi yönetim bütçesi, Şubat ayında 170 milyar 560 milyon lira ile 2006 yılından bu yana kaydedilen veri datasındaki en yüksek tutara ulaştı.

Bütçe açığına en büyük katkı vergi gelirlerindeki düşüş oldu. Geçen ay vergi gelirleri 179,6 milyar liraya indi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Söz konusu dönemde genel bütçe gelirleri 206 milyar 685 milyon lira olarak kaydedildi. Faiz hariç bütçe açığı 136,3 milyar liraya ulaştı.

Ocak ve Şubat aylarında ise bütçe 202 milyar 802 milyon lira açık verdi.

GCM Yatırım Banner

Dolar kuru stabil seyretmeye devam ederken, kur korumalı mevduata (KKM) ilgi sürüyor. KKM’nin bütçeye doğrudan maliyeti Şubat’ta 632 milyon lirayı buldu. Toplam maliyeti ise 94,7 milyar liraya ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın