Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bürokrasi Rafa Kaldırılıyor! Tasarruf için Yapay Zeka Atağı

Bakan Şimşek, kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamak amacıyla Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi'ni başlatacaklarını duyurdu. İşte detaylar;
Bürokrasi Rafa Kaldırılıyor! Tasarruf için Yapay Zeka Atağı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında önemli bir projeyi hayata geçireceklerini açıkladı. Şimşek, kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamak amacıyla Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi’ni başlatacaklarına işaret etti.

Şimşek, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi doğrultusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Genelgenin, kamu harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kaynakların etkin kullanımını amaçladığını vurguladı. Şimşek, son Milli Güvenlik Kurulu toplantısında yapay zeka konusunun ele alındığını ve Türkiye’nin bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önemine dikkat çekti.

Bakanlık Kaynaklarının Verimli Kullanımı

Bakanlık kaynaklarının daha verimli kullanılacağını ve gereksiz harcamaların önleneceğini her fırsatta dile getirdiğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu;

“Hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerinin hızlanmasını sağlayacak. Teknoloji ile kamuyu küçültürken hizmet kalitesinden ödün vermeyeceğiz.”

GCM Yatırım Banner

Şimşek, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne uygun tedbirlerin Bakanlıkta titizlikle planlandığını ve uygulandığını belirtti. Kamu mali yönetiminde dijital uygulamaları yaygınlaştırarak muhasebe ve harcama sistemlerinin bilişim altyapısını güçlendirmeye devam ettiklerini ifade etti.

Erken Uyarı Sistemi ve Yapay Zeka Destekli Muhasebe Projesi

Şimşek, projenin Muhasebat ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlükleri tarafından yürütüldüğünü belirterek, şunları söyledi;

“Erken uyarı sistemiyle kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlayacağız. Yapay zekayla, karar verme ve politika geliştirme süreçlerinin etkinliği artırılacak, verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek ve yeni harcama alanları sınırlandırılacak. Yapay zeka destekli risk odaklı mali denetim altyapısı oluşturularak denetim faaliyetlerinin etkinliğine katkı sağlanacak.”

Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi

Projenin, Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi kapsamında yürütüleceğini paylaşarak, “Yapay zeka, giderlerimizi ayrıntılı analiz ederek tasarruf fırsatlarını belirleyecek ve kurumlarımızın harcama alışkanlıklarını analiz ederek kurumsallaştırılmış harcama önerileri sunacak.” dedi.

Şimşek, projede TÜBİTAK BİLGEM’in teknoloji paydaşı olduğunu vurguladı. Projede yapay zeka, muhasebe, ödeme, emanet, tahsilat, mali istatistik, harcama, maaş ve taşınır gibi platformlarda veri analizi ve yapay zeka yöntemlerinin kullanılacağını kaydetti.

İki ay içinde ön hazırlık çalışmalarını tamamlayıp, 12 ay içinde yapay zeka destekli harcama ve ödemelerinin gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Ekonomiye Katma Değer

Bu proje ile Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin somut bir projeyle desteklenerek Türkiye ekonomisine katma değer sağlanacağını ileri sürdü.

Açıklamaların ardından Bakan Şimşek resmi X hesabı üzerinden, “Tasarruf tedbirleri genelgesini modern bilişim teknolojilerini kullanarak bir adım ileriye taşıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Şimşek paylaşımında, Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi ile bürokratik işlemlerin azaltılması, kaynakların etkili ve verimli kullanımının sağlanacağına dikkat çekti. Kamuda verimliliği artırırken hizmet kalitesinden de ödün verilmeyeceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.