Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bundesbank 43 Yıl Sonra İlk Kez Zarar Açıkladı

Deutsche Bundesbank'ın, geçen yıl ne kadar zarar ettiği açıklanırken, Nagel konuya yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Bundesbank 43 Yıl Sonra İlk Kez Zarar Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI

Almanya’nın Merkez Bankası Deutsche Bundesbank’ın Başkanı Joachim Nagel ve kontrol ve muhasebeden sorumlu İcra Kurulu üyesi Joachim Wuermeling 2022 Yıllık Raporunu sundu.

Buna göre Banka, Avrupa Merkez Bankası’nın bir dizi faiz artışının tahvil varlıklarının değerini düşürmesi ve ayrıca ticari bankalara verdiği ultra ucuz kredilerde bir zarar yaratması nedeniyle geçen yıl 172 milyon euroluk zarar ettiğini açıkladı. Önceki yıllarda olduğu gibi Federal bütçeye kâr aktarılmadığını kaydetti.

Bu zararın 1979’dan beri ilk kaybı oldu.

“Sıkı Bir Para Politikasına İhtiyaç Var”

Banka, söz konusu zararın risk karşılıklarından telafi edildiğini aktardı. Ayrıca faiz oranlarının artmaya devam etmesi ve alışılmışın dışında yüksek enflasyonun bilançodaki tahvillerin değerini düşürmesi nedeniyle zararın gelecek yıllarda daha da artacağının muhtemel olduğunu belirtti.

Konuya yönelik düzenlenen basın toplantısında konuşan Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, yıllık hesaplarla ilgili olarak bankanın, 2022’de olağanüstü mali yükler sürdürdüğünü kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Nagel, şimdi ve gelecekteki kazanç gelişmelerinin son birkaç yılın istisnai destekleyici para politikası sonucu olduğunu bildirdi. Fiyat istikrarının zamanında sağlanması için sıkı bir para politikasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Bankanın 2022’de Toplam Varlıkları 2,9 Trilyon Euroya Geriledi”

Bilançodaki baskılarla başa çıkabileceklerini aktaran Nagel, bankanın kapsamlı varlık alımlarıyla ilişkili finansal risklere defalarca işaret ettiğini bildirdi.

Kâr ve zarar hesabının en önemli kalemi olan net faiz gelirinin geçen yıl 2,5 milyar eurodan 4 milyar euroya yükseldiğini bildirdi.

Ayrıca raporda 2022’de bankanın toplam varlıklarının yüzde 4 düşüşle 2,9 trilyon euroya gerilediğini kaydedildi. Varlık tarafındaki düşüşün ana nedeni, yeniden finans operasyonlarındaki 184 milyar euroluk düşüş olduğu aktarıldı.

Para politikası işlemleriyle ilgili olarak kredi kurumlarına olan yükümlülüklerin 62 milyar euro artarak 1.20 trilyon euro’ya yükseldiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.