Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bulgaristan Ekonomisi için Toparlanma 3. Çeyrekte Başlayacak

Bulgaristan Merkez Bankası, ekonomik toparlanmanın muhtemelen üçüncü çeyrekte başlayacağını söylerken bunu yeni bir dalganın gerçekleşmemesi koşuluna bağladı.
Bulgaristan Ekonomisi için Toparlanma 3. Çeyrekte Başlayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandemiden olumsuz etkilenen ülkelerden bir tanesi de Bulgaristan. Ancak ülkenin merkez bankasına göre ekonomik bir toparlanma çok uzakta değil.

Buna göre BNB, ekonomik bir toparlanmanın koronavirüs salgınının yoğunlaşmaması ve kısıtlamaların yeniden sıkılaştırılmaması durumunda, üç aylık kıyaslama temelinde büyük olasılıkla 2020’nin üçüncü çeyreğinde başlayacağını bildirdi.

SeeNews’in haberine göre Bulgaristan Merkez Bankası; “COVID-19’un 2020 yılının ikinci çeyreğinde tüketici harcamaları ve verilen siparişler üzerindeki olumsuz etkisinin Ocak-Mart dönemine göre reel GSYİH’de düşüşe yol açmasını bekliyoruz” dedi.

Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSI) geçen ay ön verilere atıfta bulunarak Bulgaristan ekonomisinin 1ç20’de yıllık bazda yüzde 2,4 büyüdüğünü açıkladı.
Bulgaristan Ekonomisi İlk Çeyrek Büyüme
Görsel Kaynak: Trading Economics

Bu rakam 2019’un son çeyreğindeki yüzde 3,1 büyümeden yavaşlarken, çeyreklik bazda ise GSYİH Ekim-Aralık dönemindeki yüzde 0,8’den yüzde 0,3’e geriledi. BNB, Bulgaristan enflasyonunun 2020 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde, azalan talep ve belirsiz ekonomik ortam nedeniyle daha da yavaşlamasını beklerken et ve tahıl ürünlerinin liderliğindeki gıda fiyatlarının yanı sıra enerji ürünlerinin fiyatlarının da düşmesini beklediğini aktardı.

BNB, kötüleşen küresel ortam nedeniyle ikinci çeyrekte Bulgar mal ve hizmetlerine dış talebin önemli ölçüde kötüleşeceğini, üçüncü çeyrekte ise kısıtlamaların hafifletilmesiyle düşüşün yavaşlayacağını tahmin etti.

Bulgaristan Yeni Vaka 6 TemmuzNSI da geçen ayki verilerinde Bulgaristan tüketici fiyatlarının yıllık bazda Nisan’daki yüzde 1,8 artışın ardından Mayıs’ta yüzde 1,3 arttığını belirtmişti. Aylık karşılaştırma bazında, tüketici fiyatları Mayıs’ta bir önceki ayın yüzde 0,6 düşüşünü takiben yüzde 0,3 geriledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca genel olarak mal ve hizmet ticaret dengesinin etkisiyle, cari ve sermaye hesabı fazlasının 2020 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde yıllık bazda azalmasını beklediğini bildirdi. Ülkenin bankacılık sistemine ilişkin olarak ise Mart ayı sonuna kadar kredi dinamikleri verilerinin, 2020’nin başlarındaki oranlara kıyasla yıllık büyüme oranında henüz önemli bir yavaşlama göstermediğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın