Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Buğday Fiyatları Rusya-Ukrayna Gerilimiyle Yüzde 2 Sıçradı

Ukrayna’nın Ruslara ait Novorossisk limanına saldırması ve trafiğin birkaç saat kapalı olması tahıl fiyatlarını yükseltti.
Buğday Fiyatları Rusya-Ukrayna Gerilimiyle Yüzde 2 Sıçradı
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş tüm dünyanın ana gündemi olmaya devam ediyor. Ukrayna askeri birlikleri bu hafta sonu Rusya’ya ait bir limanı ve gemiyi vurdu. Söz konusu geminin vurulması petrol ve tahıl sevkiyatını riske atacağı için Pazartesi günü fiyatlar üzerinde doğrudan belirleyici oldu.

Petrol fiyatları artan endişelerle birlikte düşerken, tahıl tarafında artış oldu. Buğday fiyatları gelişmelerin ardından hızlı bir yükseliş gösterdi.

Buğday Vadelisi 654 Dolara Dayandı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçen hafta 633 dolardan kapanan buğday, 7 Ağustos işlemlerine fiyat boşluğu yaratarak keskin bir yükselişle başladı. 633 dolardan 647’ye sert sıçrayarak işlemlere başlayan ürün, gün içinde 653,8 dolara kadar tırmandı.

TSİ 15.00’te yüzde 1,94 artışla 645’ten işlem görüyor.

Fiyatlar geçen hafta ise Rus İHA’ların Tuna nehri üzerindeki bir Ukrayna limanı olan İzmail limanına saldırı düzenlemesinin etkisiyle yükselmişti.

GCM Yatırım Banner

Rusya ve Ukrayna Dünyanın En Büyük Tahıl İhracatçısı

Geçen yılın başlarında Rusya’nın saldırısıyla başlayan savaş ikinci yılını doldurmaya doğru ilerliyor.

Hem Rusya hem Ukrayna başta Avrupa olmak üzere birçok ülke için en önemli tahıl ambarı konumunda. Bu sebeple bu iki ülke arasında yaşanan kriz doğrudan diğer birçok ülkeyi de etkiliyor.

IKON Commodities CEO’su Ole Houe, Karadeniz’de risklerin her geçen gün daha da arttığını, Rus tahıl ihracatında meydana gelebilecek olası bir tehdidin, Ukrayna ihracat koridoruna gelecek bir tehditten daha büyük olacağını söyledi.

Saldırının meydana geldiği Novorossisk limanının birkaç saatliğine trafiğe kapatılması bile dengelerin bozulmasına yol açtı.

Rusya, geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in de katılımıyla sağlanan tahıl koridoru anlaşmasından çekildiğini duyurdu. Bu gelişme sonrasında küresel bir gıda krizinin yaşanacağı endişesi artarken, geçen haftadan bu yana sıcak meydanda yaşanan gelişmeler kaygıların iyice artmasına yol açtı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.