Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Şirketler SPK’ya Başvuracak: Bedelsiz Sermaye Artırımı Kararı!

Borsada geride kalan hafta içerisinde iki şirket bedelsiz sermaye artırımı kararı aldığını duyurdu. Söz konusu şirketler SPK’ya başvuruda bulunacak.
Bu Şirketler SPK’ya Başvuracak: Bedelsiz Sermaye Artırımı Kararı!
HABER GİRİŞ

Borsada geride kalan haftada kayıplar artmaya başladı. BIST 100 endeksinde haftalık kayıp yüzde 5’i aştı ve 7557 puan seviyesi görüldü. Hisse senetlerinde artan kayıpların ortasında, bu hafta iki şirket bedelsiz sermaye artırımı kararı aldı.

Bu şirketlerden ilki Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ULUUN) oldu. Şirket bu haftanın ilk gününde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği bildirimde, yüksek enflasyonun orta uzun vadede şirket sermayesinde aşındırıcı etki yaratabileceğine vurgu yaptı.

Ulusoy Un (ULUUN)

ULUUN hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket ödenmiş sermayenin düşük kaldığının görülmesi neticesinde 2.500.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 42 1.530.000 artırılarak 178.470.000 TL’den 600.000.000 TL’ye bedelsiz olarak yükseltilmesine karar verdi.

Ulusoy Un yüzde 236 oranında bedelsiz sermaye artırımı aldı ve yakın zamanda Sermaye Piyasası Kurumu’na (SPK) başvuruda bulunacak. ULUUN hisseleri bu hafta yüzde 2’ye yakın düştü ve 26,64 TL seviyesinde işlem görüyordu. Hisseler Ağustos ayında 42,7 TL ile tarihi zirvesini görmüştü.

Yükselen Çelik (YKSLN)

YKSLN hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Aralık ayının üçüncü haftasında bedelsiz sermaye artırımı kararını açıklayan bir diğer şirket Yükselen Çelik A.Ş (YKSLN) oldu. 19 Aralık’ta KAP’a gönderilen bildirimde, 125.000.000 TL olan çıkarılmış sermaye tutarının iki katına çıkarılarak 250.000.000 TL’ye çıkarılmasına ve tüm pay sahiplerine payları oranında dağıtılacağı duyuruldu.

GCM Yatırım Banner

Şirket yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımı için SPK’ya başvuruda bulunacak. Karar şirket hisselerinin sert bir düşüş yaşadığı haftanın ortasında geldi. YKSLN hisseleri haftalık bazda yüzde 14’e yakın düştü ve fiyatı 14,2 TL’ye geriledi. Hisse senedi bir önceki hafta 19,22 TL ile tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.