Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Otomotiv Hissesi Son 5 Yılda Yüzde 2000 Değer Kazandı

Borsa İstanbul’da işlem gören 5 otomotiv şirketinin arasında son 5 yıllık dönemde en çok değer kazanan hisse Doğuş Otomotiv (DOAS) oldu.
Bu Otomotiv Hissesi Son 5 Yılda Yüzde 2000 Değer Kazandı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca yatırımcı, Borsa İstanbul’da doğru hisse senetlerini seçerek kazançlarını artırmayı amaçlıyor. Son yıllarda kazanç açısından ciddi ayrışmaların görüldüğü otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 5 şirketin kazançları dikkat çekti.

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden biri olan Zeynep Aktaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda otomotiv şirketlerinin değerleme oranlarını, temettülerini ve kazançlarını sıraladı.

Bu Otomotiv Hissesi Son 5 Yılda Yüzde 2000 Değer Kazandı

Listede yer alan şirketler arasında son 5 yıllık kazançlara bakıldığında ilk sırada yüzde 2010 artışla Doğuş Otomotiv (DOAS) yer aldı. Onu yüzde 1476 artışla Türk Traktör (TTRAK), yüzde 403 artışla Tofaş (TOASO), yüzde 355 artışla Ford Otomotiv (FROTO) ve yüzde 114 artışla Karsan Otomotiv (KARSN) takip etti. Listede temettü verimi en yüksek şirket yüzde 17,09 ile yine DOAS oldu.

Aktif karlılık (ROA), Roic (yatırım sermayesi getirisi), özsermaye karlılığı, esas faaliyet karı büyümesi (yıllık) gibi faktörlerde öne çıkan şirket Türk Traktör oldu.

GCM Yatırım Banner

Bu Otomotiv Hissesi Son 5 Yılda Yüzde 2000 Değer KazandıKaynak: Paratic Piyasalar

5 yıllık dönemde hissedeki değer artışıyla öne çıkan DOAS, 2024’ün ilk çeyrek bilançosunda net karını yüzde 48 düşürerek 2,9 milyar TL’ye indirmişti. 17 Nisan’da 371,7 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan hisse, 14 Haziran’da kar satışları ve bilanço etkisiyle 275 TL’ye kadar geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.