Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hissenin 888 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Raporlar Kanıtladı

Borsa İstanbul’da işlem gören ve 2023 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Coca Cola için kapsamlı raporlar paylaşıldı. Hedef fiyatlar revize edildi. İşte detaylar;
Bu Hissenin 888 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Raporlar Kanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Coca Cola İçecek (CCOLA), 13 Mart tarihinde 2023 finansallarını paylaştı. Şirketin finansal sonuçlarına işaret eden birçok kurum, şirket için araştırma raporlarını paylaşarak hedef fiyatlarını güncelledi.

İş Yatırım, şirketin yılın son çeyreğinde 557 milyon TL net kar elde ettiğini ve piyasa beklentisi olan 851 milyon TL’nin altında kaldığını belirtti. Satış gelirlerinin ise 20,1 milyar TL olan tahminlerin hafif üzerinde 20,4 milyar TL olarak gerçekleştiği paylaşıldı.

CCOLA için hedef fiyatını 657 TL’den 798 TL’ye çıkaran İş Yatırım, “al” tavsiyesini sürdürdü. Şirket hisselerinin yüzde 18 iskonto ile işlem gördüğüne dikkat çekildi.

Garanti BBVA Yatırım

Coca Cola İçecek’in hasılat açısından beklentilerin üzerinde performans gösterdiğini ifade eden Garanti BBVA Yatırım, şirketin 2024 beklentilerine dikkat çekti. Şirketin yeni hat eklemeleri ve çeşitli operasyonlarda dijitalleşmenin yanı sıra Özbekistan ve Kazakistan’da iki yeni fabrikanın faaliyete geçirilmesini planladığını bildirdi.

Oyak Yatırım

Günlük bülteninde Coca Cola’ya yer veren Oyak Yatırım, şirket hisseleri için endeks üzeri getiri tavsiyesini muhafaza etti ve hedef fiyatını 697 TL’den 828 TL’ye çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Kısa vadede tahminlerin korunduğu, uzun vadede revize enflasyon, uç büyüme değeri ve daha iyi işletme sermayesi yönetimi beklentilerinin hedef fiyat değişikliğinde etkili olduğu paylaşıldı.

Gedik Yatırım

Finansal sonuçların hisse üzerindeki etkisini sınırlı negatif olarak değerlendiren Gedik Yatırım, hedef fiyatını 630 TL olarak belirledi. Yüzde 6 getiri potansiyeline dikkat çekildi.

Ak Yatırım

Günlük bülteninde değerlendirmelerini paylaşan Ak Yatırım, Coca Cola’nın hem gelirler hem de FAVÖK’ün piyasa beklentisine paralel gerçekleşmesine rağmen net karın beklentilerin altında kalması nedeniyle hafif olumsuz bir piyasa tepkisinin görülebileceğini belirtti.

Hissede “endeks üzeri getiri” tavsiyesi veren Ak Yatırım, 12 aylık hedef fiyatını 792 TL olarak belirledi ve hissede yüzde 34 getiri potansiyeline işaret etti.

Deniz Yatırım

Coca Cola’nın enflasyon muhasebesi etkilerini içeren 2023 yılı finansallarında satış geliri, FAVÖK ve net karda artışlar gerçekleştirdiğini aktaran Deniz Yatırım, finansal sonuçların hisse performansı üzerinde olumlu bir etki yaratacağını öngördü.

Deniz Yatırım, CCOLA için hedef fiyatını 669 TL’den 888,8 TL’ye çıkardı ve tavsiyesini “al” olarak korudu.

Şeker Yatırım

Coca Cola İçecek’in 2023’te enflasyon muhasebesi uygulanmış finansallarına göre 20,5 milyar TL net kar açıkladığına dikkat çeken Şeker Yatırım, yüksek parasal kazancın 2023 net karını desteklediğini savundu
Şirketin Özbekistan ve Kazakistan’da iki yeni fabrikasını faaliyete geçirmeye hazırlandığına dikkat işaret edildi.

Şeker Yatırım CCOLA için hedef fiyatını 680 TL’den 810 TL’ye çıkardı ve “al” önerisini korudu.

Halk Yatırım

CCOLA’nın yılın son çeyreğinde 557 milyon TL net kar açıkladığını belirten Halk Yatırım, beklenenden düşük geln net kar rakamında artan efektif vergi oranının etkili olduğunu paylaştı.

Şirketin hisse başına 7,86 TL brüt temettü dağıtacağını açıkladığı belirtildi ve temettü veriminin yüzde 1,33 gerçekleştiği kaydedildi.

Halk Yatırım CCOLA için hedef fiyatını 907 TL, tavsiyesini ise “al” olarak korudu.

Alnus Yatırım

Alnus Yatırım, Coca Cola’nın 2023 yılında doğal afetler, ekonomik zorluklar ve komşu ülkelerdeki siyasi huzursuzluklar nedeniyle operasyonlarında zorluklarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Buna rağmen satışların ve kar marjlarının yükseldiğine dikkat çekildi. Şirket hisseleri için 12 aylık periyodu kapsayan fiyat hedefinin “tut” tavsiyesi ile 742 TL olarak belirlendiği açıklandı.

Bu Hissenin 888 TL’ye Çıkması Bekleniyor! Raporlar KanıtladıKaynak: Paratic Piyasalar

CCOLA hisseleri 2023 yılını 525,5 TL’den tamamladı. 26 Şubat tarihinde kadar yukarı yönlü hareketlerini bir miktar devam ettiren hisse, bu noktada başlayan satışlarla değer kaybetti. 13 Mart’ta kapanışını 594,5 TL’den yapan hisse, 14 Mart saat 13.50 itibarıyla yüzde 3,6 düşüşle 571 TL’ye geriledi.

Son geri çekilmeyle birlikte hissede haftalık yüzde 8, aylık yüzde 7 oranında değer kaybı gerçekleşti. Yıllık kazanç ise yüzde 177 seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.