Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hisselere Dikkat! Tedbir Listesi Kabarıyor

Borsa İstanbul'da son aylarda tedbir uygulanan hisselerin sayısı artıyor. İşte bugünkü işlemlerde Borsa İstanbul'da tedbir listesine dahil olan yeni hisseler:
Bu Hisselere Dikkat! Tedbir Listesi Kabarıyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da hem yatırımcıyı korumak hem de genel düzenin bozulmasının önüne geçmek amacıyla çeşitli tedbir açıklamaları yapılıyor. Ekim aında Orta Doğu’daki gerilimle başlayan hareketlilik sonrasında bu tedbirlerin daha sık alınmaya başladığı görülüyor. Her güne yeni hisselerin açıklandığı tedbir listesiyle başlangıç yapılıyor.

Açıklaması dün akşam piyasa kapandıktan sonra KAP’a yapılan pay piyasasında volatilite bazlı tedbirlere baktığımız zaman 7 hisse senedinin listeye eklendiği görüldü. Bu hisselerden; ENSRI, IHYAY, PSDTC ve SONME kodlu payların 10/11/2023 tarihli işlemlerden 08/12/2023 tarihli işlemlere kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceği belirtildi.

Ensari Deri (ENSRI) son günlerde tavan giderek devre kesicide işlem görmesiyle dikkat çeken bir hisse oldu.
ENSRI Hisse Fiyatı - 10.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen haftaya göre yüzde 43,33 oranında getiri sunan hisse bugün yüzde 4,54 yükselişle 25,8 lirada geziyor.

Pay piyasası volatilite bazlı tedbir sistemi listesine giren diğer 3 hisse senedi ise ARZUM, IHEVA ve OBASE oldu. Bu hisselerin, 10/11/2023 tarihinden 08/12/2023 tarihine kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceği bildirildi.

Arzum Ev Aletleri (ARZUM) 7 Kasım tarihinde sert düşüşle güne başladıktan sonra bugün itibarıyla geçen haftaya göre yüzde 18’e yakın değer kaybıyla işlem görüyor.
ARZUM Hisse Fiyatı - 10.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bugün için bir başka tedbir konusu ise yatırımcı bazlı olarak açıklandı. Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. maddesi çerçevesinde EUKYO ve AVTUR paylarının, yönergenin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle Hasan Güner, Fırat Fırat, Kevser Fırat ve Aydın Koçyiğit’e pay piyasasında 3 ay süreyle açığa satış, kredili işlem yasağı, brüt takas ve internetten emir iletilmesinin kısıtlanması getirildi.

GCM Yatırım Banner

Tolga Özkan Okay’a ise YGGYO, DOHOL ve TURSG hisselerinde aynı nedenlere bağlı olarak 1 ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve internetten emir iletilmesinin kıstılanmasına karar verildiği açıklandı.

BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününe düşüşle 7838,33 puandan başlangıç gerçekleştirdi. Ancak açılıştan kısa bir süre sonra sınırlı pozitif seyre dönen BIST 100 endeksi, geçen haftanın aynı gününe göre yüzde 2,32 oranında kazanca işaret ediyor. Geçen ayın aynı gününe göreyse yüzde 4,3 oranında kayba işaret ediyor.

Emir Paketi Tedbiri Nedir?

KAP’a göre emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması, uygulamalarını kapsamaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.