Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hissede Hedef 205 TL! Aracı Kurumlar Paylaştı

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden finansal verilerini açıklayan Aygaz için değerlendirme yapıldı. Ak Yatırım, hedef fiyatını 205 TL olarak korudu. İşte detaylar;
Bu Hissede Hedef 205 TL! Aracı Kurumlar Paylaştı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören ve 2023 yılına yönelik bilançosunu açıklayan Aygaz (AYGAZ) için değerlendirmeler paylaşıldı. Aracı kurumlar şirketin bilançosundaki önemli noktalara işaret etti ve hedef fiyatını açıkladı.

Ak Yatırım, Aygaz’ın 2023’ün son çeyreğinde düzeltilmemiş FAVÖK’ünün -46 milyon TL olduğuna dikkat çekti ve 452 milyon TL olan beklentilerin altında gerçekleştiğini belirtti.

4Ç23’te enflasyon muhasebesine göre düzeltilmemiş net kar piyasa beklentisinin 1,4 milyar TL seviyesinde olduğunu, ancak şirketin düzeltilmemiş net verisini paylaşmadığı aktarıldı. Şirketin son çeyrekte satış hacminin yıllık yüzde 15 daralarak 608 bin ton seviyesine gerilediği kaydedildi. Şirketin net kar pozisyonunun yılın son çeyreğinde 1,3 milyar TL seviyesinde geldiğine işaret edildi.

Ak Yatırım analistleri, Aygaz için tahminlerin enflasyon muhasebesine göre ve LPG faaliyetlerinde kısa/orta vadedeki beklentilerle şirketten daha fazla bilgi aldıktan sonra revize edeceklerini açıkladı. 4Ç23 sonuçlarının hisse performansına olumsuz yansımasının beklendiği vurgulandı.

Aracı kurum Aygaz için 12 aylık hedef fiyatını 205 TL, tavsiyesini ise “endeks üstü getiri” olarak korudu.

GCM Yatırım Banner

Gedik Yatırım

Aygaz’ın finansal sonuçlarını değerlendiren Gedik Yatırım analistleri, şirketin net satışlarının 2022’ye göre yüzde 9,1 düştüğünü ve 64,8 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

Şirketin yıllık bazda marj gelişiminin güçlü kaldığı, düşük doğalgaz fiyatlarına bağlı olarak satış gelirlerinin azaldığı aktarıldı. Finansal sonuçların nötr olarak değerlendirildiği paylaşıldı.

Gedik Yatırım, Aygaz için hedef fiyatını 143 TL olarak belirledi.

Bu Hissede Hedef 205 TL! Aracı Kurumlar PaylaştıKaynak: Paratic Piyasalar

27 Eylül 2023’te 162,8 TL’ye kadar çıkan AYGAZ, bu noktada tutunmayı başaramadı ve geçen yılı 135,5 TL’den tamamladı. 4 Mart’ta kapanışını 149,3 TL’den yapan hisse, 5 Mart saat 14.16 itibarıyla yüzde 3 artışla 152,5 TL’den işlem görüyor. Yüzde 0,5 artışla 8948 puanda seyreden endeksten pozitif ayrışan AYGAZ, haftalık ve aylık yataya yakın bir performans gösterirken yıllık yüzde 103 oranında değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.