Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hisse 700 TL’den 2876 TL’ye Yükseldi! Nedeni Ortaya Çıktı

Savaş ve jeopolitik unsurların etkisiyle beklenti altında kalan Borsa İstanbul’da bu hissenin sergilediği performans gündem oldu. Bedelsiz iddiaları küçük yatırımcının canını yaktı.
Bu Hisse 700 TL’den 2876 TL’ye Yükseldi! Nedeni Ortaya Çıktı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatay bir hareketlilik görülürken bazı şirketlerde normalin dışında hareketlilikler görülüyor. Orta Doğu’da meydana gelen ve hala devam eden savaş ve yabancı yatırımcı eksikliğinden dolayı son dönemde beklenti altında kalan Borsa İstanbul’da Marshall Boya’daki (MRSHL) yükseliş dikkat çekti.

Kısa süre içerisinde çok hızlı şekilde yükselen MRSHL hisseleri, yatırımcıların gündemine yerleşti. Şirket hakkında sosyal medya üzerinde yapılan “Yüzde 5000 bedelsiz verecek” iddiası, ortalığı karıştırdı.

Sosyal medya üzerinden bazı kişilerin Marshall Boya’nın çok yüksek miktarda bedelsiz sermaye artırımı yapacağını iddia etmesi, birçok yatırımcının ilgisini çekti. Kısa süre içerisinde hissede inanılmaz bir yükseliş görüldü.

Hissede ortaya çıkan bu yükselişin ardından Marshall Boya’dan iddiaları boşa çıkaran bir açıklama yapıldı. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 16 Ekim’de yaptığı duyuruda paylara ilişkin olarak Facebook’ta “Yüzde 5000 Bedelsiz Bölünme Yolda, Başka Hisselerde Zararda Beklemeyin, Bizimle Birlikte Kazanın” şeklinde paylaşımlara dikkat çekti.

Şirket, pay sahiplerinin kişi ve/veya kurumların kendi menfaatleri doğrultusunda yaptıkları, gerçeği yansıtmayan bu tür haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Sermaye Piyasası Kurulu’nun 31 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı uyarılara dikkat çekildi. Bu çerçevede sosyal medya mecraları, oluşturulan üyelik bazlı gruplar ve sohbet odaları üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edildikleri hususunda yatırımcılara uyarı yapıldığı anımsatıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu Hisse 700 TL’den 2876 TL’ye Yükseldi! Nedeni Ortaya ÇıktıKaynak: Paratic Piyasalar

2 Ekim tarihinde 700 TL olan MRSHL, sosyal medya üzerinden ortaya atılan ve gerçeği yansıtmayan iddialarla 27 Ekim’e kadar sert bir yükseliş gösterdi ve 2876 TL’ye kadar yükseldi.

Şirket hakkında ortaya atılan iddiaların asılsız çıkması, hissenin bir anda yön değiştirmesine neden oldu. 27 Ekim’de tabana dönen hisse 31 Ekim’de yüzde 10 düşüşle 1906 TL’ye geriledi. Yatırımcılar, hissenin hangi seviyeye kadar düşeceğini merak ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.