Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hafta Kripto Para Piyasalarını Sarsabilecek 3 Önemli Olay!

ABD ekonomik takviminde yoğun bir hafta bizi bekliyor. Özellikle ABD Merkez Bankasının kilit faiz kararının kripto piyasasını etkileyebileceği belirtiliyor. Detaylar;
Bu Hafta Kripto Para Piyasalarını Sarsabilecek 3 Önemli Olay!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasında tüm gözler ABD Merkez Bankasının (FED) faiz oranlarına ilişkin politika kararını açıklayacağı 12 Haziran Çarşamba gününe çevrilmiş durumda. Ancak, Mayıs ayına ilişkin güçlü istihdam verilerinin ardından kurumun bu hafta faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor.

Politika yapıcıların üst üste yedinci toplantıda da faiz oranlarını yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığında tutacaklarına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Politika yapıcıların, karışık ekonomik verilerle birlikte bu yıl için planlanan faiz indirimi sayısını da azaltabileceği ihtimali artık daha yüksek sesle konuşuluyor.

10-14 Haziran Haftasında Ekonomik Takvim

Bu haftanın en önemli günlerinden biri olan 12 Haziran, açıklanacak çekirdek TÜFE (tüketici fiyat endeksi) raporu ile açılışını yapacak. Bu verinin, ekonomideki enflasyonun önemli bir ölçütü olup, faiz oranı ayarlamaları da dahil olmak üzere FED’in para politikası kararları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunun altı çiziliyor.

Beklenenden yüksek bir TÜFE değerinin enflasyonun arttığının göstergesi olduğu, bunun genellikle FED üzerinde faiz oranlarını yükseltmesi ya da aynı tutması yönünde baskı yarattığı belirtiliyor. Yıllık TÜFE rakamının yüzde 3,4 ile aynı kalması beklenirken, bu tabloda kurumun bu hafta faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor.

BTC Fiyatı Yatay Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu yıl öncü kripto varlık Bitcoin’in (BTC) fiyatı ve TÜFE verileri arasında güçlü korelasyonlar gözlemlenirken, beklenenden daha yüksek TÜFE dijital varlık için düşüş, beklenenden daha düşük TÜFE yükseliş sinyali yaktı.

GCM Yatırım Banner

13 Haziran Perşembe günü ise çekirdek ÜFE (üretici fiyat endeksi) raporları açıklanacak. Bu endeks, FOMC politika yapıcıları tarafından kullanılan değerli bir tamamlayıcı enflasyon göstergesi olarak biliniyor.

Oxford Economics’in ABD baş ekonomisti Ryan Sweet, “FED, enflasyonun yüzde 2’lik hedefine doğru sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair güvenini güçlendirecek bir dizi veri bekliyor.” ifadesini kullandı.

Analistler, ilk faiz indiriminin ABD Merkez Bankası’nın 5 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önceki son toplantısı olan Eylül ayı politika toplantısında gerçekleşmesini bekliyor.

Bank of America ekonomistleri, Cuma günü yayınladıkları bir yatırımcı notunda, “FED bu yıl iki faiz indirimi ve Eylül ayında başlayacak bir indirim döngüsü öngörmeli.” diye yazdı.

Kripto Piyasasına Etkisi Nasıl Olacak?

Uzmanlar, faiz oranların değişmeyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakıldığından, FED’in faiz kararının etkilerinin şimdiden kripto piyasalarına yansımış olmasının muhtemel olduğuna dikkat çekiyor.

Hafta ortasında küçük bir dalgalanma olabileceği ancak yatay momentumun devam etmesinin muhtemel olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte, Bitcoin hakimiyeti yüksek kaldığı için altcoinlerin bir darbe daha alabileceği ve bunun da altcoin sezonunun biraz daha ertelenmesine neden olabileceği üzerinde duruluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.