Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Emtia Yatırımcıyı Resmen Batırdı

Paladyumun ons fiyatı 960 dolara inerek, 2018 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü. İşte değerli metallerde son durum.
Bu Emtia Yatırımcıyı Resmen Batırdı
HABER GİRİŞ

Yatırım araçları arasında önemli bir yere sahip olan metal grubu ürünler, küresel ekonomideki gelişmelere bağlı olarak şekilleniyor. Kullanıldıkları alanlarda işlerin durması, emtialar üzerinde de doğrudan baskı yaratıyor.

Bakır, paladyum ve platin deyince de akla direkt Çin geliyor. Birçok kalemde dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’de ekonominin pandemi sonrası istenen toparlanmayı gösterememesi, sanayi alanında kullanılan metal fiyatlarının düşmesine yol açtı.

Dünya genelinde elektrikli araçların artması ve otomobil üreticilerinin motorlarda katalitik konvertörlerde kullanmak üzere daha ucuz olan platini tercih etmesi, paladyuma yaramadı.

Paladyumun fiyatı beş yıl sonra ilk kez 1000 doların altına indi. 3 Eylül 2018 tarihinde 966 doları görmüştü. Ons paladyum şu an yüzde 2,7 düşüşle 967 dolardan işlem görüyor. 960 dolara kadar inen değerli metal haftalık bazda yüzde 14’e yakın eridi.

Paladyum 960 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Aylık dönemdeki düşüş oranı yüzde 16, yıllık yüzde 50 olurken, sene başından bu yana yüzde 46 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Paladyum, 2022’nin Mart ayında 3417 dolar seviyesindeydi. Bu fiyattan kademeli düşüş göstererek, yatırımcılarını çıkmaza soktu.

Paladyum katalitik konvertörlerde kullanılıyor. Bu alanda alternatif bir metalin tercih edilmesi ve dünya genelinde ekonomilerde yavaşlama olması otomobil satışlarına ve üretimine de zarar veriyor.

Bunun yanında merkez bankalarının sıkı para politikaları da bu tür metallerin cazibesini azalttı. Hedge fonlarının paladyum vadeli işlemlerinde aldıkları kısa pozisyonlar rekor seviyeye ulaştı.

Bu sabah saat 08.20 itibarıyla bakır yüzde 0,12 ekside 3,62 ve platin yüzde 0,31 ekside 860 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın