Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Altcoin Patlamaya Hazır! Ancak Bir Engel Var!

Kripto para piyasaları, ay kapanışına hazırlanırken özellikle ilk 20 içindeki kripto paraların hareketleri yakından takip ediliyor. Detaylar haberde,
Bu Altcoin Patlamaya Hazır! Ancak Bir Engel Var!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları, ağır darbelerle geçen 2022 yılını geride bırakıp 2023’e yükselişle girdi. Geride kalan yıl, çoğu kripto para birimi büyük kayıplar verse de özellikle yıl sonuna doğru bazı altcoinler üstün bir performans ortaya koymayı başardı. Bunlardan birisi de Litecoin (LTC) olmuştu.

Altcoin için gelen son veriler yine dikkat çekiyor. Yüksek hash oranı ve ağ kesintisi olmaması, Litecoin adına güvenli bir ağın göstergesiydi. Bunun yanı sıra, son günlerdeki düşüş, güçlü geri çekilme korkularını bir kez daha ateşledi. Peki, Litecoin yükselişe hazırken, balinalar partiyi mahvedebilir mi?

LTC Son Dönemin En Güçlü Duranlarından

2022 yılının adeta kan banyosuna dönen ayı piyasasında çok az sayıda kripto para birimi LTC kadar iyi performans gösterebildi. Kripto veri platformu CoinMarketCap’ten alınan bilgilere göre Haziran 2022 döneminde en düşük seviyelerine gerilediğinden bu yana, altcoinin hem fiyat hem de piyasa değeri iki kattan fazla değer kazandı.

Bunun büyük bir kısmı, Litecoin’in verimli ve güvenli bir ağ olarak konumlanmış olmasına bağlanabilir. Twitter’da geçen gün paylaşılan bir gönderiye göre LTC, 2011 yılındaki lansmanından bu yana sıfır kesinti süresine sahip olduğunu öne sürdü ve bu da bir ödeme seçeneği olarak faydasını artırabilecek bir unsur olarak öne çıktı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @litecoin

Ayrıca, ağın hash oranı son zamanlarda bir ATH’ye (tüm zamanların en yüksek seviyesi) ulaştı. Bu, genellikle bir ağın güvenliği açısından olumlu bir işaret olarak kabul edilir. Çünkü kötü niyetli saldırıların, yüksek hash oranına sahip ağlarda yürütülmesi zorlaşmaktadır.

GCM Yatırım Banner

Balinalar Meydan Okuyor

Bu arada, küçük ve büyük Litecoin balinalarının varlıkları ise farklı bir hikaye anlattı. Kripto analitik platformu Santiment tarafından sağlanan verilere göre 1000’in üzerinde LTC dijital paraya sahip adreslerin sayısı son 12 gün içinde azalan bir eğimde seyrediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Ayrıca, son üç gündür baskı altında kalan LTC, yazım esnasında balina işlem sayısında keskin bir artışa tanık oldu. Bu, büyük adreslerin pozisyonlarını tasfiye ederek kar elde etme eğiliminde olduğuna işaret etmekte.

Bu durum, MVRV oranına göz atarak da açıklanabilir. Ağ aşırı değerliydi ve buna bağlı olarak kârlıydı. Artan MVRV long/short farkı, LTC hodler’larının kar elde etmesini teşvik etti ve bu da fiyatın aşağıya doğru gitmesine neden olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Santiment aslında yatırımcılara, balinalar arasındaki satış faaliyetindeki artış nedeniyle LTC’nin önümüzdeki günlerde düşüş gösterebileceği konusunda bir uyarı vermişti.

LTC için Sırada Ne Var?

Litecoin sahipleri, yılın başında yükseliş rallisinin başlamasından bu yana yüzde 30’un üzerinde kazanç elde ederek göz doldurdu. Fiyat, 29 Ocak tarihinde keskin bir yükselişle orta vadeli aralığın dışına çıktı. Bununla birlikte, gün içinde yüzde 3.15 düşerek geri çekilmenin erken bir göstergesi oldu.

Göreceli güç endeksinin (RSI) düşmeye başlaması satın alma baskısının azalması anlamına geliyordu. Denge hacmi (OBV), yukarıda vurgulanan balinaların kâr elde etme fikrini doğrulayarak benzer bir yol izledi.

Tüm bunlar bir yana, Litecoin’in 2015 ve 2019 yıllarından sonraki üçüncü halving etkinliğine yaklaşık olarak 6 ay kaldı. Tarihsel olarak, LTC fiyatları bu dönemlerin ardından yükseldi. Gümüşün, BTC altınına karşı nasıl bir performans sergileyeceği ve halvinge kadar nasıl bir performans ortaya koyacağı ise henüz belli değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.