Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Altcoin için Güzel Günler Bitiyor mu? Uyarı Geldi!

Son dönemde istikrarlı bir yükseliş eğilimi içine giren Maker için düşüş uyarısı geldi! MKR için dikkat çeken veriler neler? Detaylar haberin devamında;
Bu Altcoin için Güzel Günler Bitiyor mu? Uyarı Geldi!
HABER GİRİŞ

Haftalık ve aylık grafikleri incelendiğinde yatırımcısına son dönemde önemli kazanç sağladığı görülen Maker fiyatı, son 24 saatlik süreçte de güçlü duruşunu korurken ünlü kripto analistinden altcoin için kısa vadede düşüş uyarısı geldi.

MKR fiyatı haftalıkta yaklaşık yüzde 5’e varan artış gösterirken gün içinde 1.537 doların da üstünü gördü. Hizmet tokenı, Bitcoin’in (BTC) fiyat rallisinin eşliğinde üst üste dördüncü hafta kazançlarını artırmış oldu.

Kripto analisti Ekta Mourya, bununla birlikte, Maker’ın büyük cüzdan adreslerinin kar almaya başlaması ve MKR varlıklarını borsa cüzdanlarına yatırması nedeniyle mevcut yükseliş trendinin sona ermek üzere olduğuna dair artan işaretlere dikkat çekti. İşte analistin yatırımcılara sunduğu veriler ve dikkat çektikleri…

Merkezi Borsalara Maker Girişi Artıyor

Zincir üstü kripto takipçisi Spot on Chain’den alınan verilere göre büyük bir cüzdan adresi olan 0x8a1, FalconX ticaret platformuna 6,91 milyon dolar (4.500 MKR) yatırdı. Balina halen farklı bir cüzdan adresinde 28,98 milyon dolar değerinde 18.890 MKR tutuyor.

MKR Balina Faaliyetleri
Kaynak: SpotOnChain

Santiment verileri, ağda gerçekleşen kar/zarar (NPL) metriğine göre 100 bin dolar veya daha yüksek değerdeki balina işlemlerindeki ani artışların kar elde etme ile aynı zamana denk geldiğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

NPL, belirli bir günde işlem yapan MKR token yatırımcıları tarafından kaydedilen kar/zararın kaydını tutmakta olup, MKR için NPL, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, 100 bin doları aşan balina işlemlerinin arttığı günlerde tutarlı profit-booking (kar rezervasyonu) göstermektedir. Profit-booking terimi, bireylerin ya da şirketlerin yarattıkları karları nakde çevirmek için varlıklarını tasfiye etmeleri olarak tanımlanmaktadır.

MKR Büyük Balina Hareketleri
Kaynak: Santiment

Son altı ayda balinalar tarafından kar alımlarında daha büyük artışlar yaşanırken, gerçekleşmemiş karların yüzde 25’ten yüzde 9’a düşmesiyle balina işlemleri son iki haftada azaldı. Bu durum MKR’de bir düzeltme olasılığının arttığına işaret ediyor.

Altcoindeki düzeltme olasılığı için bir başka katalizör, borsalara MKR token girişinin artmasıdır. Yedi günlük merkezi borsa net akış grafiği, Perşembe günü MKR girişinde bir artış olduğunu gösteriyor.

Santiment verileri, hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalarda MKR arzının arttığına işaret ediyor. Arz, 23 Kasım’da yüzde 7,99’dan (toplam MKR arzının) 30 Kasım’da yüzde 9,25’e yükselerek bir haftalık zaman diliminde kayda değer bir artış gösterdi.

MKR Borsalardaki Arz Grafiği
Kaynak: Santiment

Zincir üzerindeki bir diğer önemli gösterge olan MVRV oranı da MKR’deki düşüş görünümünü destekliyor. MVRV oranı, şu anda dolaşımda olan tüm varlık tokenlarının mevcut fiyata göre ortalama kar/zararını göstermektedir.

MVRV oranına göre son otuz gün içinde token satın alan MKR sahipleri yaklaşık yüzde 9 oranında gerçekleşmemiş kar elde ediyor. Bu durum, MKR sahiplerinin kar elde etme ve varlık üzerindeki satış baskısını artırma ihtimalini çoğaltmaktadır.

Mourya, zincir üstü ölçümler MKR için düşüş eğilimini desteklerken sınırlı yükseliş potansiyeli nedeniyle (yaklaşık yüzde 9) kar alımının kapsamının muhtemelen sınırlı olacağını belirtti.

Ancak, Bitcoin fiyatında yaşanacak bir çöküşün altcoinlerde çift haneli düzeltmelere yol açabileceğinin unutulmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Piyasa değeriyle en büyük 48. kripto varlık konumundaki MKR fiyatı, haber yazımı itibarıyla 1,530 dolar civarındaki seyrini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın