Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTK Harekete Geçti! Tablet ve Telefon Düzlemesi Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, eko-tasarım düzenlemesi için çalışmaları başlattı. Detaylar haberde...
BTK Harekete Geçti! Tablet ve Telefon Düzlemesi Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) geçen yıl Haziran ayında mobil ve kablosuz telefonlar ile tabletler için eko-tasarım düzenlemesi yayımlamıştı. Bu alanda harekete geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), düzenleme yapılması için çalışma başlattığı duyuruldu.

BTK 2024 İş Planı’nda akıllı, mobil ve kablosuz telefonlar ile tabletlerin piyasaya arz edilebilmesi kapsamında eko-tasarım gerekliliklerini belirlemeye yönelik düzenleme yapılması yer aldı. Bu bağlamda BTK, AB’nin eko-tasarım düzenlemesine yönelik yönetmelik hazırlayacak.

Bahsi geçen düzenlemenin hedefi şu şekilde açıklandı:

“Akıllı, mobil ve kablosuz telefonlar ile tabletlerin eko-tasarım gerekliliklerine uygun üretildiğinin ve hizmete sunulduğunun piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin usul ve esasların da belirlenmesi.”

Söz konusu çalışmanın ise Ekim ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, her gün yeni teknolojiler çıktığını, teknolojiyi kullanma yaşının giderek düştüğünü bundan dolayı BTK’nın yapacağı düzenlemenin önem kazandığını söyledi.

Cihazların çevreye ve insana elektromanyetik ışınım seviyeleri olarak zarar vermeyecek ve minimum enerji tüketecek şekilde tasarlamanın insan sağlığı açısından gerekli olduğunu belirtti.

Kullanım ömrünü tamamlamış cihazların geri dönüştürülebilmesi için uygun malzemelerden tasarlanıp üretilmeleri gerektiğini aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.