Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC Oynaklığı Tarihin En Düşük Seviyelerinde! Patlama İşareti mi?

Bitcoin fiyatındaki oynaklık son dönemdeki veriler itibarıyla tarihin en düşük seviyelerinde seyrediyor. Peki, bu ne anlama geliyor? Detaylar haberde;
BTC Oynaklığı Tarihin En Düşük Seviyelerinde! Patlama İşareti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto analitik platformlarından gelen son veriler, kripto ve Bitcoin piyasasındaki son duruma dair ilginç bir tablo ortaya koyuyor. Veriler, Bitcoin oynaklığının şu anda tarihsel olarak en düşük seviyelerden birinde olduğuna ve benzer durumların geçmiş dönemlerde şiddetli fiyat hareketlerine yol açtığına işaret ediyor.

Zincir üstü analitik şirketi Glassnode’un ortaya koyduğu istatistiki bilgilere göre BTC fiyatı buradan nereye gidebilir? İşte dikkat çekenler…

BTC’nin İzlediği Fiyat Aralığı Oldukça Darlaştı

Glassnode’un verilerine göre pazardaki mevcut yedi günlük fiyat aralığı, bu yılın Ocak ayında görülen seviyelerin yanı sıra Temmuz 2020 dönemi ile karşılaştırılabilir düzeyde.

Burada belirtilen “7 günlük fiyat aralığı“, kripto varlığın değerinin son yedi gün içinde gözlemlediği en yüksek ve en düşük noktalar arasındaki yüzde farkını ifade etmektedir. Uzmanlar, kripto para biriminin sergilediği son oynaklık değerlerinin gelecekteki fiyat hareketlerine dair bazı ipuçları sağlayabileceğini belirtmekte.

Bu göstergenin, düşük bir değere sahip olması, bir önceki haftaki fiyat hareketinin oldukça yorgun olduğu anlamına gelmekte ve doğal olarak bu durum, varlığın oynaklığının şu anda düşük olduğunu göstermektedir.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan, yedi günlük fiyat aralığının yüksek değerlere sahip olması ise dijital paranın son yedi gün içinde yüksek derecede dalgalanma gördüğüne ve dolayısıyla volatilitenin yüksek olduğuna işaret etmektedir.

Glassnode Paylaşımı Dikkat Çekti

Glassnode, son birkaç yılda Bitcoin 7 günlük fiyat aralığındaki (ve ayrıca 7 günlük en yüksek ve en düşük) eğilimi gösteren grafiğin şu şekilde olduğunu paylaştı:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @glassnode

Glassnode paylaşımında şu noktalara dikkat çekildi:

  • Konsolide edilen 7 günlük fiyat aralığı (yüzde 3.4) Bitcoin için son 3 yılın en dar aralıklarından birisi.
  • Tablo, büyük piyasa hareketlerinden önce gelen Ocak 2023 ve Temmuz 2020 dönemleriyle karşılaştırılabilir.
  • Bu tablo, ufukta yüksek oynaklığın muhtemel olduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki grafikte gösterildiği üzere, Bitcoin yedi günlük fiyat aralığı, FTX borsasının çöküşünü izleyen ayı piyasası dönemi diplerinde, BTC fiyatı yatay bir hareket içinde sıkışıp kaldığı için doğal olarak oldukça düşük değerlere yenik düştü.

Göstergenin bu düşük değerleri, dijital para herhangi bir önemli hareket göstermeyi reddettiği için yeni yılda da devam etti. Ancak kısa bir süre sonra, ralli gerçekleşmeye başladığında gösterge değeri dikkat çekici bir patlama gördü.

Sonraki birkaç ay içinde, kripto para biriminin yedi günlük fiyat aralığı nispeten yüksek değerler elde etti, ancak son zamanlarda gösterge başka bir düşüşe işaret etti. Bu yeni düşüşün arkasındaki sebep, doğal olarak varlığın geçen hafta 27.400 dolar ile 26.500 dolar seviyeleri arasında izlediği dar konsolidasyon aralığı oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Söz konusu düşük oynaklık nedeniyle, Bitcoin’in 7 günlük fiyat aralığı yüzde 3.4’e kadar düştü.

Çılgın Fiyat Hareketlerine Hazırlıklı Olunmalı mı?

Glassnode grafiği, kripto para biriminin bu göstergede çok düşük değerler sergilediği önceki örnekleri de (Temmuz 2020 gibi) vurguladı.

Bu düşük volatilite dönemlerinin her ikisiyle kıyaslandığında mevcut sıkıştırılmış 7 günlük Bitcoin fiyat aralığının benzer bir model izlemesi halinde, yakın gelecekte kripto para birimi için bazı çılgın fiyat hareketleri ile karşılaşılması bekleniyor.

Bitcoin fiyatı, haber yazımı itibarıyla 27 bin doların biraz altında yatay fiyat hareketlerini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın