Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC Baskı Ortasında 28 Bin Doları Geri Aldı! Kalıcı Olacak mı?

Bitcoin fiyatı, artan piyasa baskıları ortasında 28 bin dolarlık bölgeyi geri kazandı. Peki, kalıcı olacak mı? Detaylar haberde;
BTC Baskı Ortasında 28 Bin Doları Geri Aldı! Kalıcı Olacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin fiyatı, son günlerde yaşanan piyasa belirsizliği telaşı ortamında tekrar 28.000 dolar bölgesine geri dönmeyi başardı. Yatırımcılar, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC), dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance’e açmış olduğu davanın olası sonuçlarıyla boğuşurken, BTC bu süreçte dayanıklılığını bir kez daha kanıtladı.

BTC, bu zaman diliminde neredeyse bir yıl süren piyasa gerilemesinin fırtınasını ve ABD’deki son bankacılık krizini atlatmayı başardı.

Diğer yandan yatırımcılar, CFTC’nin açtığı davanın olası sonuçlarının yanı sıra, geleneksel finans kurumlarına uygulananlara benzer kısıtlamaları kripto endüstrisine de uygulayabilecek düzenleyicilerin giderek artan incelemeleri konusunda endişeli görünüyor.

Bitcoin Fiyatı Dirençli! Bunu Sürdürülebilir mi?

CFTC davasının bu hafta başlarında gündeme bomba gibi düşmesinin ardından Bitcoin fiyatı 28 bin hatta 27 bin doların altına düştü ve hafta boyunca yüzde 3 civarında bir düşüş gözlemlendi.

Paratic Piyasalar verilerine göre öncü kripto para birimi, haber yazımı esnasında yaklaşık 28.250 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte yüzde 5’lik yükseliş ivmesi kazanmış durumda. Bitcoin’in değeri son 24 saat içinde 26.700 dolara kadar düşmüştü.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin, kripto piyasasındaki son oynaklığa rağmen yukarıda bahsedilen etkenler göz önüne alındığında olağanüstü denilebilecek direncini korumayı başardı. Ancak, bazı uzmanlar artık bunun ne kadar sürdürülebilir olabileceğini sorgulamakta. CFTC davası, Bitcoin’in değerinde bir düşüşü tetiklese de, birçok kişi bunun özellikle önemli olmadığını düşünüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bununla birlikte, kripto analisti Christian Encila’ya göre Bitcoin’in fiyat esnekliğinin daha geniş finansal piyasayla yakından bağlantılı olduğunu kabul etmek önemlidir. Bu nedenle, küresel ekonomiyi istikrara kavuşturma ve geleneksel finansal piyasalardaki oynaklığı azaltma çabaları da kripto para değeri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

BTC, Sektördeki Sorunlarla Baş Etmeyi Başarıyor

Bitcoin, geçmişten günümüze çok sayıda piyasa çöküşü, bilgisayar korsanlığı ve düzenleyici kurumların incelemeleri gibi sorunlarla başa çıkarak gelişimini sürdürdü.

2020 yılı içinde küresel ekonomi, Kovid-19 salgını tarafından sert bir şekilde darbe aldığında, Bitcoin’in değeri hızla düştü, ancak ilerleyen dönemde aynı hızla toparlandı ve 2021’in başlarında 60 bin doları aşarak yeni zirvelere ulaştı ve kendisine inananları yeniden mutlu etti.

Mevcut Durumda BTC’nin Duruşu

Son piyasa çalkantısına ve artan düzenleyici incelemeye rağmen, daha fazla sayıda kurumsal yatırımcı ve ana akım şirketlerin dijital varlığı benimsemeyi sürdürmesi, Bitcoin’in uzun vadeli beklentilerini güçlü tutmaya yardımcı oluyor.

BTC’nin özellikle büyük şirketler ve kurumlar tarafından artan kabulü, dijital varlığa ek güvenilirlik ve meşruiyet kazandırmış durumda. Bitcoin’in uzun vadeli uygulanabilirliği ve düzenleyici riskleri hakkında hala endişeler olsa da, devam eden dayanıklılığı, şu anki durumunu koruyabileceğini gösteriyor.

Encila ayrıca, Bitcoin’in piyasa zorlukları karşısında dayanıklılığının, başarısında çok önemli bir faktör olmaya devam edeceğinin altını çizerken, yol boyunca iniş ve çıkışlar gerçekleşecek olsa da dijital varlığın fırtınaları savuşturma ve daha güçlü çıkma yeteneğinin kalıcı gücünü göstermeye devam ettiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.