Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC 63 Bin Doları Geri Alırken İzlenmesi Gereken 6 Kritik Unsur!

Bitcoin, son günlerdeki durgun görünümünü üzerinden atıp son 24 saat içinde yükselişe geçti. 63 bin doları tekrar gören BTC için bu hafta nelere dikkat etmeli?
BTC 63 Bin Doları Geri Alırken İzlenmesi Gereken 6 Kritik Unsur!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası, Pazartesi sabahı öncü kripto varlık Bitcoin’in (BTC) Asya ticaret seansı sırasında 63 bin dolar seviyesini geri kazanmasıyla birlikte önemli bir canlanma yaşadı. Böylelikle hafta sonu boyunca gözlemlenen toparlanma hareketleri biraz daha hız kazanmış oldu.

Yeni bir haftaya girilirken, yatırımcıların gözü ise bu haftanın kripto para piyasasını etkileyebilecek önemli gelişme ve verilerine çevrilmiş durumda. Haftanın ekonomik takviminde çok fazla önemli rapor bulunmamakla birlikte açıklanacak bazı verilerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekonomik toparlanmanın yönüne ışık tutabileceği belirtiliyor.

Özellikle ABD istihdam verilerinin, ABD Merkez Bankası’nın bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimine gitme olasılığını etkileyebileceğine ve yüksek riskli varlıklara olan güven geri döndükçe kripto piyasalarını potansiyel olarak etkileyebileceğine değiniliyor.

Kripto için 1-5 Temmuz Ekonomik Takvimi

Haftanın ilk gününde Haziran ayı ISM İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) açıklandı. Bu raporun, imalat sektöründeki iş koşullarını gösterdiği ve daha geniş ekonomik koşulların bir göstergesini sunduğu; ekonominin durumunu değerlendirmek ve değişen eğilimleri tahmin etmek için kullanıldığı belirtiliyor.

BTC Fiyatı Yeni Haftada Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Benzer bir ISM Hizmetler PMI raporu Çarşamba günü yayınlanacak ve GSYİH’nin yüzde 70’inden fazlasına katkıda bulunan ABD hizmetler sektöründeki koşullara vurgu yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Haftanın ilk gününde ayrıca Artificial Superintelligence Alliancs’ın ilk aşama token birleşimi (FET, AGIX, OCEAN) gerçekleşmiş olacak.

FED Başkanı Jerome Powell, Salı günü Avrupa Merkez Bankası konferansında yorumlarda bulunacak ve ardından Çarşamba günü FED’in Haziran ayı toplantı tutanakları açıklanacak. Uzmanlar, bunların, merkez bankacılarının enflasyon, faiz oranları ve ekonomiyi nasıl gördüklerine dair fikir verebileceğinin altını çiziyor.

ABD Kurtuluş Günü sebebiyle ABD borsaları, Çarşamba günü erken kapanış gerçekleştirecek ve Perşembe günü kapalı olacak.

Perşembe günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nca (SEC), Ethereum ETF’lerinin başlatılmasının onaylanmasının beklendiği tarih olarak dikkat çekiyor.

İşsizlik verileri Cuma günü açıklanacak ve bu raporlar ekonominin genel sağlığını ölçmek için FED tarafından yakından izlenecek. Merkez bankası politika yapıcıları, enflasyonun iyileşmesiyle birlikte istihdamı yakından takip etmenin önemli olduğunu söylerken, işsizlik oranındaki beklenmedik bir artışın, FED’in ilki Eylül ayında yapılması beklenen faiz indirimi konusunda daha agresif hareket etmesine neden olabileceği belirtiliyor. Kobeissi Letter’a göre ise işsizlik başvuruları artmaya devam ediyor.

Kobeissi Letter'in ABD İşsizliğine Dair Paylaştığı Tablo
Kaynak: X / @KobeissiLetter

Kripto Pazarı Nasıl Etkilenecek?

Uzmanlar, ABD’den gelen ekonomik verilerin olumlu olması halinde kripto piyasalarının toparlanma hareketlerinin hız kazanabileceğini belirtiyor.

Bugün piyasalarda yeşil ağırlıklı bir tablo mevcutken, Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saat içinde yüzde 3 artış göstererek, bir haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı ve yazım itibarıyla 63 bin dolara yakın seyrediyor.

Ethereum (ETH) fiyatı, benzer bir ivmeyle bu haftaki önemli ETF duyuruları öncesinde 3.483 dolar seviyesine kadar ulaştı.

Altcoinler de büyük ölçüde yeşil renkteyken, Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Chainlink (LINK) ve Near Protocol (NEAR) gibi bazı altcoinler daha büyük kazançlar elde ederek dikkat çekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.