Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İmalat Aktivitesi Haziran’da Geriledi

ABD Merkez Bankası’nın radarında yer alan ve ekonomi aktiviteye yönelik ipuçları sunan imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi açıklandı. İşte detaylar;
ABD’de İmalat Aktivitesi Haziran’da Geriledi
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ekonominin gidişatına yönelik önemli göstergelerden biri olarak kabul edilen ISM imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklandı.

Tedarik Yönetim Enstitüsü tarafından paylaşılan verilere göre ISM imalat endeksi Haziran’da yüzde 49,1 olan beklentilerin altında, yüzde 48,5 olarak açıklandı. Endeks Mayıs ayında yüzde 48,7 olarak gerçekleşmişti.

ABD’de yeni siparişler endeksi Mayıs ayında kaydedilen yüzde 45,4’ten 3,9 puan daha yüksek olan yüzde 49,3 ile daralma bölgesinde kaldı. Birikmiş siparişler endeksi ise yüzde 0,7 düştü ve 41,7 olarak bildirildi.

İmalat İş Anketi Komitesi Başkanı Timothy R. Fiore, ABD imalat faaliyetinin ikinci çeyreğin kapanışında daralmaya devam ettiğini ve talebin yine zayıf olduğunu söyledi. Şirketlerin mevcut para politikası ve diğer koşullar nedeniyle sermaye ve envantere yatırım yapma konusunda isteksiz olduğunu, bunun durgun talebe neden olduğunu dile getirdi.

ABD’de kimyasal ürünlerde yüksek hacimli müşteri siparişlerinin görüldüğü, perakende ve gıda hizmeti kuruluşlarında tüketici talebinin ve stokların istikrarlı olmadığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.