Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BT Group 2030’a Kadar 50 Binden Fazla Çalışanını İşten Çıkaracak

İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi BT Group, gelecek dönemdeki işten çıkarma planlarını paylaştı. Detaylar geliyor…
BT Group 2030’a Kadar 50 Binden Fazla Çalışanını İşten Çıkaracak
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin en büyük genişbant ve mobil sağlayıcısı olan BT Group, 2030 yılına kadar müteahhitler dahil 55.000’e yakın kişiyi işten çıkaracak. Şirket fiber dağıtımını tamamlarken iş gücünün potansiyel olarak yüzde 40’ından fazlasını yapay zeka gibi teknolojilerden sağlıyor. Bu da işten çıkarmaları beraberinde getiriyor.

Mevcut çalışan sayısı itibarıyla, 55 binden fazla kişinin etkileneceği tahmin ediliyor. Grubun toplam çalışan sayısının en geç 2030 mali yılına kadar 130.000’den 75.000 ila 90.000’e düşeceği belirtildi. Mevcut çalışanlarının yaklaşık 30.000’i müteahhittir. O zamana kadar, tam fiber ağ yapısının büyük bir kısmı tamamlanmış olacak.

BT Group yüksek hızlı 5G mobil hizmetlerini sunmanın yanı sıra, patron Philip Jansen’in yönetiminde ulusal bir fiber ağ oluşturmak için bir dönüşüm planı üzerinde çalışıyor. O zamana kadar, tam fiber ağ yapısının büyük bir kısmı tamamlanmış olacak.

Eski devlet destekli şirket, proforma gelir ve temel kazançlarda altı yıl içinde ilk kez Mart ayının sonuna kadar büyüme bildirdi. Buna rağmen işletmeyi dönüştürmenin maliyeti ve serbest nakit akışı darbe aldı.

Jansen, fiber dağıtımının tamamlanması, çalışma şeklinin dijitalleşmesi ve yapay zekanın benimsenmesi sonrasında, BT’nin 2020’lerin sonuna kadar çok daha küçük bir iş gücüne ve önemli ölçüde azaltılmış maliyet tabanına güveneceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tüm yıl sonuçlarıyla ilgili olarak Jansen, BT’nin olağanüstü bir makroekonomik zeminde seyrederken iyi ilerleme kaydettiğini söyledi. Şirket, ağlar ve tüketici işletmelerindeki büyümenin işletmedeki düşüşü dengelemesinin ardından, düzeltilmiş temel kazançta yüzde 5’lik bir artışla 10 milyar dolar ile pazar beklentilerini karşıladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.