Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vodafone Hisseleri Büyük Çapta İşten Çıkarma Kararı Sonrası Düşüyor

İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone, rekor oranda işten çıkarma kararı aldı. Hisse kayıpları yüzde 4’ü aştı.
Vodafone Hisseleri Büyük Çapta İşten Çıkarma Kararı Sonrası Düşüyor
HABER GİRİŞ

İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi Vodafone, rekor sayıda istihdam azaltma planlarını açıkladı. Şirket 11 bin çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu. Bu açıklama sonrası Vodafone hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yüzde 4’ten fazla düşüş yaşadı.

Vodafone CEO’su Margherita Della Valle açıklamasında, performanslarının yeterince iyi olmadığını kabul etti ve şirkette değişim yaşanması gerektiğini savundu. İşten çıkarmalar 3 yıl boyunca sürecek.

Della Valle işten çıkarma kararına dair açıklamasında, “Müşterilerimizin beklediği kaliteli hizmeti sunmak ve Vodafone Business’ın benzersiz konumundan daha fazla büyüme sağlamak için kaynakları yeniden tahsis edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gelecek Yıl için Beklentiler Karamsar

Şirket 31 Mart 2023′te sona eren mali yılı için 49,7 milyar dolar gelir bildirdi. Vodafone, Mart 2024′te sona eren mali yıl için karamsar bir rehber yayınladı ve serbest nakit akışının bir önceki yıl 4,8 milyar euroya kıyasla 3,3 milyar euroya düşeceğini söyledi. Serbest nakit akışı, bir şirketin işletme giderlerini ve diğer harcamaları ödedikten sonra ne kadar nakit kaldığını ölçer.

Vodafone, sert rekabetin ortasında Almanya ve İtalya gibi kilit pazarlarda baskıyla karşı karşıya kaldı. Yatırımcılar şirketi çok yavaş hareket etmekle ve süreci tersine çevirmek için gerekli değişiklikleri yapmamakla eleştirdiler.

GCM Yatırım Banner

Vodafone, rakip telekomünikasyon şirketi Three UK’in sahibi CK Hutchinson ile birleşme gerçekleştirmek için devam eden görüşmelerde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.