Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BSN Başkanı: Bitcoin Tarihin En Büyük Saadet Zinciri Çünkü..!

Çin merkezli blockchain projesi Blockchain Service Network'ün (BSN) başkanı, kripto para birimlerinin birer ponzi şemasından ibaret olduğunu söyledi. Detaylar haberde;
BSN Başkanı: Bitcoin Tarihin En Büyük Saadet Zinciri Çünkü..!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasaları son aylardaki büyük düşüşün yaralarını sarıp soluklanmaya çalışırken Çin cephesinden olumsuz haberler pompalanmaya devam ediyor.

Çin’in hükümet onaylı blokchain altyapı projesi Blockchain Services Network (BSN) yöneticileri Shan Zhiguang ve He Yifan, Web3 oyunlarının, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin yatırım sahtekarlığından başka bir şey olmadığını iddia etti.

“İnsanlık Tarihinin En Büyük Ponzi Şeması!”

BSN’in geliştirilmesinde yer alan büyük bir teknoloji firması olan Red Date Technology’nin CEO’su He Yifan, yerel gazete The People’s Daily’de kaleme aldığı makalesinde kripto para birimlerinden “insanlık tarihinin en büyük ponzi şeması” olarak söz etti.

Yifan, makalesinde çeşitli kripto para birimlerine ve bunların saadet zinciri benzeri yapılanmalarına değindi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin düzenlenseler bile insanlık tarihinin en büyük ponzi şeması olarak kalmaya devam edeceğini öne süren Yifan şu ifadeleri kullandı:

Kripto para birimlerinin ponzi olduğunu anlamak çok basit. Dogecoin’in büyük destekçisi Elon Musk’a baktığımızda bile bunu kolayca anlayabiliriz. Musk’ın tek bir tweet’i kripto paranın fiyatını yükseltmeye yetiyor.

GCM Yatırım Banner

“LUNA ve UST Hayali Güvenden İbaret”

Son dönemde kripto para piyasasının en çok konuşulan konularının başında gelen UST ve LUNA çöküşüne de değinen isim, “40 milyar dolarlık devasa piyasa değeri bir anda uçup gitti. LUNA ve UST’nin neden birdenbire çöktüğüne dair pek çok görüş var ve bunlardan biri de ponzi şeması olmaları. Her ikisine karşılık gelen gerçek bir değer olmadığı için bu tarz projeler insanların hayali güveniyle desteklenmektedir” ifadelerini kullandı.

Kazan-kazan veya oyna-kazan projelerine atıfta bulunarak eleştiren ve bu modelleri “oltalama stratejisi” olarak nitelendiren Yifan son olarak kripto para piyasasının bir kısmının düzgün bir şekilde düzenlenmesi halinde stablecoin’lerin gelecekte iyi iş çıkarabileceğini düşünüyor:

USDT ve USDC’yi birer ponzi şeması olarak görmemek gerekir. Bunlar spekülatif varlıklar olmayıp ödemeyle ilgili para birimleridir. Piyasa tamamen düzenlendiğinde her ikisinin gelecekte iyi iş çıkaracaklarını düşünüyorum.

El Salvador gibi ülkelerin hamleleriyle çok şeyi riske attığını söyleyen isim, ayrıca hiçbir kripto para yatırımının bulunmadığını ve gelecekte ülkeler tarafından düzenlenmiş olsalar bile herhangi bir değerlerinin olmaması nedeniyle bu sektöre yine yatırım yapmayacağını sözlerine ekledi.

Kripto para piyasalarında son dönemde yaşanan çöküşün ortasında Çin’den bu tür tartışma yaratan açıklamalar sıklıkla geliyor. Bunlardan birisi de iktidardaki Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından yönetilen bir medya kuruluşu olan Economic Daily’de yayımlanan makale olmuştu. Makalede Bitcoin’in sıfıra gideceği iddia edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın