Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brüt Dış Borç Stokunun Milli Gelire Oranı Yüzde 51!

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre brüt dış borç stoku 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 459 milyar dolara dayandı.
Brüt Dış Borç Stokunun Milli Gelire Oranı Yüzde 51!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) tanımlı genel yönetim ve kamu borç stoku, Türkiye’nin brüt ve net borç stoku ile Hazine garantili dış borç stoku verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Hazine garantili dış borç stoku 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 15,9 milyar dolar oldu.

31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla Türkiye’nin brüt dış borç stoku 459 milyar dolar, net borç stoku 235,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Brüt dış borcun milli gelire oranı yüzde 50,7, net borcun ise yüzde 26,0 seviyesinde.

AB tanımlı genel yönetim borç stoku ise aynı dönem itibarıyla 4 trilyon 763 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu rakamın milli gelire oranı ise yüzde 31,7 oldu.

Söz konusu dönemde kamu net borç stoku 2 trilyon 522 milyar dolar olurken, bunun milli gelire oranı yüzde 16,8 olarak bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu