Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brüksel’den Duyuruldu: Türkiye için Dev Ulaşım Yatırımları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'de 2053'e kadar yaklaşık 168 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi. Detaylar...
Brüksel’den Duyuruldu: Türkiye için Dev Ulaşım Yatırımları
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gelecek dönemde Türkiye’de yapılacak ulaştırma yatırımları hakkında konuştu. Ülkeye 2053 yılına kadar yaklaşık olarak 168 milyar dolar tutarında yatırım yapılmasının planlandığını belirtti.

Son 21 yılda ülkede 194 milyar dolarlık ulaştırma altyapısı yatırımı yapıldığını hatırlattı.

Uraloğlu, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in ev sahipliğinde Brüksel’de düzenlenen Küresel Geçit Forumu’nun Ulaşım Koridorları Paneli’nde açıklamalarda bulundu.

Hava yolu, kara yolu, deniz yolu, demir yolu gibi bütün ulaşım alanlarında faaliyet gösteren; stratejik bir konumu bulunan Türkiye’den yalnızca 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye seyahat edilebildiğine dikkat çekti.

“Demir Yollarının Önemi Arttı”

2053 vizyonu çalışmaları çerçevesinde gelecek dönemde yapılacak yatırımlara değinirken son dönemde özellikle net sıfır emisyon yaklaşımı nedeniyle demir yollarının öneminin arttığının ve ülke olarak bu alana yoğunlaştıklarının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Orta Koridor’da bulunan ülkelerin demir yolu bağlantısını Türkiye’ye ulaştırılmasıyla bu bağlantının bütün Avrupa demir yoluna ulaştırıldığını belirtti.

Bakan Uraloğlu Brüksel Konuşması
Kaynak: X / @a_uraloglu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden yük taşımacılığına yönelik yaklaşık 122 kilometrelik bir demir yolu ağını daha hayata geçirmek için çalışmaların sürdüğü bilgisini veren Uraloğlu, Orta Koridor’daki kapasitenin artırılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

“Doğu Batı güzergahlarını Kuzey Güney’le desteklememiz gerekir.” diyen Bakan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar ile Basra Körfezi’nden ülkeye yaklaşık 1200 kilometrelik bir demir yolu ve otoyol projesi üzerinde çalıştıkları bilgisini de verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.